szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekord na chińskim rynku sztuki

04.04.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Obraz olejny malarza Zhanga Xiaoganga pobił na aukcji rekord ceny za współczesne dzieło sztuki chińskiej. Składający się z trzech części olejny obraz Zhang Xiaoganga „Forever Lasting Love” został sprzedany za ponad 7 mln euro.

Obraz był jednym ze 105 dzieł sprzedanych za pośrednictwem domu aukcyjnego Sotheby’s w Hongkongu przez belgijskiego kolekcjonera sztuki Guya Ullensa. Sprzedaż osiągnęła wartość 427 mln dolarów hongkońskich (ponad 38 mln euro) – trzykrotnie więcej niż pierwotnie zakładano. Namalowany w 1988 roku obraz „Forever Lasting Love” ukazuje półnagie postaci na tle jałowego krajobrazu. Otaczają je symboliczne przedmioty i zwierzęta.  Obraz podbił dotychczasowy rekord sprzedaży na rynku współczesnej chińskiej sztuki, który należał do płótna Zenga Fanzi „Mask Series 1996 No. 6” sprzedanego w 2008 roku w Hongkongu za 6,8 mln euro.

Na aukcji wysoką wartość osiągnęły także dzieła innych chińskich artystów. „X?” No 3 Zhanga Peili sprzedano za 23 mln dolarów hongkońskich (2 mln euro), a „People under a Light” Genga Jianyi za 18,6 mln funtów hongkońskich (1,6 mln euro). Guy Ullens, powiedział, że sprzedaż obrazów nie oznacza, że rezygnuje on ze wspierania twórców chińskiej sztuki współczesnej. Jego marzeniem jest promowanie coraz młodszych artystów z Państwa Środka. Zdaniem Evelyn Lin, specjalistki od współczesnej sztuki azjatyckiej Sotheby’s, „Forever Lasting Love” jest „wielkim, nadającym się do muzeum dziełem, które pochodzi z okresu definiowania się chińskiej awangardy”.

Czytaj również: Rynek sztuki na celowniku globalnej recesji

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.