szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 najdroższych obrazów Sotheby’s

05.05.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Sotheby’s jest, obok domu aukcyjnego Christie’s, jednym z dwóch największych pod względem renomy i obrotów domów aukcyjnych. Posiada filie w Londynie i Nowym Jorku oraz wiele domów aukcyjnych na całym świecie. Poniżej prezentujemy zestawienie 10 najdroższej sprzedanych obrazów na aukcjach w domu aukcyjnym Sotheby’s. Ich łączna wartość wynosi ponad 723 milionów dolarów.

5 maja 2004 r. obraz Pabla Picassa „Chłopiec z fajką” został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 104 miliony dolarów. Jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za obraz. Licytacja obrazu Picassa na nowojorskiej aukcji „Sotheby’s” rozpoczęła się od 55. milionów dolarów, aby zaledwie kilka minut później osiągnąć rekordową cenę aukcyjną 82. i pół miliona dolarów. W decydującym momencie licytacji potencjalni nabywcy przebijali cenę, dodając kolejne miliony dolarów.

10 najdrożej sprzedanych obrazów na aukcjach Sotheby’s


Źródło: artprice.com

3 lutego 2010 r., zaledwie sześć lat później, za ponad 65 mln funtów sprzedano na aukcji w Londynie naturalnej wielkości brązową rzeźbę szwajcarskiego rzeźbiarza Alberto Giacomettiego. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii. Po ośmiu minutach ostrej i gwałtownej licytacji między co najmniej 10 potencjalnymi nabywcami „L’homme qui marche I” („Idący człowiek I”) został sprzedany anonimowemu klientowi. Nabywca, licytujący przez telefon, zaproponował 58 mln funtów. Dodatkowe 7 mln to ubezpieczenie. Przed aukcją rzeźbę wyceniano na 12-18 mln funtów. Na sprzedaż dzieło wystawił Commerzbank, który wszedł w jego posiadanie w wyniku przejęcia Dresdner Bank.

3 maja 2006 r., dzieło Pabla Picassa „Dora Maar au chat” osiągnęło cenę 85 mln dolarów. Ten niesamowity wynik potwierdził ogromny popyt na dzieła mistrzów kubizmu.

W 1960 r. bankier i kolekcjoner David Rockefeller kupił obraz mało wówczas znanego malarza specjalizującego się w ekspresjonizmie abstrakcyjnym Marka Rothko „White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose)”. Amerykański milioner zapłacił za dzieło 10 000 dolarów. W maju 2007 r. w Domu Aukcyjnym Sothebys’s pojawił się anonimowy kolekcjoner, który wyłożył za dzieło Rothko 72,8 mln USD.

14 maja 2008 r., tryptyk Francisa Bacona został sprzedany za 77 mln rosyjskiemu miliarderowi Romanowi Abramowiczowi. Tryptyk uważany za najdroższy obraz epoki powojennej, a także najwyżej wyceniony obraz brytyjskiego artysty.

Tylko dwóch XIX-wiecznych malarzy znalazło się do tej pory w rankingu Top 10 domu aukcyjnego Sotheby’s: Renoir oraz Cézanne. Dzieło Augusta Renoira „Au Moulin de la Galette” zostało sprzedane 1990 roku za 71 mln dolarów japońskiemu biznesmenowi –  Ryoei Saito. Większa kopia obrazu znajduje się w Muzeum d’Orsay w Paryżu. Kolejny obraz pochodzący z kolekcji  Whitney – należący do słynnego marszanda Ambroise Vollard – to Rideau, cruchon et compotier” Paula Cezanna 10 maja 1999 r. został sprzedany na aukcji za 55 milionów dolarów.

Jeśli chodzi o rekordy malarstwa starych mistrzów, to zdecydowanie prowadzi obraz Rubensa „Rzeź niewiniątek”, który na aukcji 10 lipca 2002 został sprzedany za 69, 5 mln funtów, co oznacza jest to najdroższy obraz dawnych mistrzów, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji.

Amedeo Modigliani z obrazem „Nu assis sur un divan (la belle romaine)” plasuje się na ósmej pozycji w rankingu. 2 listopada 2010 w nowojorskim DA Sotheby’s odbyła się aukcja sztuki nowoczesnej i impresjonizmu. Obrazu Modiglianiego osiągną rekordową cenę 68 962 500 dolarów.

Spośród dziesięciu zaprezentowanych na aukcji obrazów autorstwa Kasimira Sevrinovitcha Malevicha, największą popularnością cieszył się „Suprematisch Composition” (1919), który został sprzedany za 53,5 mln dolarów. Biorąc pod uwagę rzadkość dzieła tej klasy, obraz mógł uzyskać wyższą cenę, gdyby nie to, że aukcja odbyła się w samym środku kryzysu gospodarczego.

Jak widać, najwięksi inwestorzy i kolekcjonerzy zostawili w domu aukcyjnym Sotheby’s astronomiczne kwoty. Te abstrakcyjne – wydawać by się mogło – dla przeciętnego miłośnika sztuki, ceny, stanowią niezbywalny dowód na to, jak ogromny jest to rynek. Łączna wartość najdrożej sprzedanych obrazów wynosi ponad 723 milionów dolarów. Są ludzie, którzy chcą wykładać ogromne pieniądze na sztukę. Ale czy dziś żyją twórcy, których prace będzie można za jakiś czas sprzedać z tak dużym zyskiem, jak prace Picassa, Malevicha czy Modiglianiego? Wydaje się, że wraz z rozwojem społeczeństwa globalnego do przodu idzie też sztuka. To, co najbardziej wartościowe, nigdy nie przemija. Symptomy tej tendencji widać nie od dziś.

Źródło: artprice.com, rynek-sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “10 najdroższych obrazów Sotheby’s”

  1. Bazio

    A czemu nie Kazimierza Malewicza?

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.