szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcje dzieł sztuki: Rynek Sztuki-Aukcja 148.

03.06.2011

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce, Polska

Od ponad pół roku polski rynek sztuki znajduje się w głębokim kryzysie, który objawia się słabą sprzedażą obiektów o większej wartości. W przeciwieństwie do nich rzeczy tanie (poniżej 5.000 zł) sprzedają się dobrze. Dowodem jest ostatnia – XII Aukcja Promocyjna, w czasie której kolekcjonerzy wykupili prawie wszystko – na 100 wystawionych na licytację obiektów tylko 3 nie znalazły nabywców.

W dniu 5 czerwca br. odbędzie się 148 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. Na licytację zostanie wystawionych 139 obiektów: obrazy, grafiki, rzemiosło artystyczne, biżuteria i mapy. Najdroższą pozycją jest obraz znanego łódzkiego malarza Stanisława Fijałkowskiego „Paleta V” oferowany za 59.000 zł. Pokazane zostaną też płótna Jerzego Krawczyka, głównego przedstawiciela łódzkiego realizmu oraz Józefa Wasiołka, naszego największego kolorysty, którego wiele obrazów nosi znamiona dokumentów, gdyż artysta malował tylko z natury. Takim dziełem jest „Bełchatów” z 1980, na którym prezentowana jest koparka wydobywająca węgiel brunatny w podłódzkiej miejscowości, w początkowym etapie eksploatacji złoża. Na uwagę i przypomnienie zasługuje też twórczość Jana Dziewałtowskiego-Gintowta, którego 3 obrazy sprzedano na poprzedniej aukcji, zaś na obecnej wystawione zostaną cztery obiekty.

Twórczość Gintowta szczególnie adresowana jest do kresowiaków – prezentuje on bowiem architekturę Wilna lub elementy dekoracji tamtejszych dzieł sztuki. Dodatkową atrakcją dla osób darzących sentymentem tamtejsze tereny jest komplet sztućców srebrnych dla 12 osób z wytwórni Gorzuchowskiego, również z Wilna. Wśród innych obiektów z zakresu rzemiosła artystycznego na szczególne zainteresowanie kolekcjonerów dawnej porcelany zasługują krater dekoracyjny z początku XIX wieku i teryna z lat 80. XVIII stulecia, wykonane w Manufakturze hrabiego Leopolda von Proskau. Wytwórnia ta założona w Prószkowie Śląskim działała w latach 1763-1853, a jej wyroby wzorowane były na węgierskiej manufakturze Holics i wytwórni w Strasburgu. Prezentowane obiekty pochodzą z okresu kiedy kierownictwo artystyczne w Proskau sprawował profesor i dyrektor wrocławskiej szkoły artystycznej Karol Bach. Obiekty z tej manufaktury stanowią prawdziwą rzadkość nie tylko w zbiorach muzealnych, ale także na polskim rynku antykwarycznym.

Przypominamy, że ceny wywoławcze ustalane są w wyniku negocjacji z klientami, którzy na podstawie propozycji domu aukcyjnego mogą składać swoje oferty i jeżeli te zostaną zaakceptowane to od nich rozpoczynać się będzie licytacja. Wszystkie obiekty z oferty aukcyjnej prezentowane są w salonie firmy – ul. Wschodnia 69 (I piętro) oraz na stronach internetowych galerii: www.ryneksztuki.lodz.pl i www.artinfo.pl.

Aukcja rozpocznie się 5 czerwca o godz. 12:00 w siedzibie firmy, wstęp wolny.

 

RYNEK SZTUKI Sp. z o.o.
ul. Wschodnia 69
90-266 Łódź
tel.: 42 630 4779
www.ryneksztuki.lodz.pl
e-mail: galeria@ryneksztuki.lodz.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.