szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz Picassa sprzedany za 13,5 mln funtów

23.06.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Pablo Picasso, Jeune Fille Endormie (Śpiąca młoda dziewczyna)

Obraz Pabla Picassa, ofiarowany w zeszłym roku Uniwersytetowi Sydney został sprzedany na aukcji w Londynie za 13,5 miliona funtów szterlingów. Aukcja odbyła się we wtorek w domu aukcyjnym Christie’s. Zainteresowanie obrazem, przedstawiającym kochankę Picassa, Marie-Therese Walter, było ogromne. Nazwiska nabywcy nie podano.

Obraz był dotychczas pokazany publicznie tylko raz. Dzieło, „Jeune fille endormie” to portret kochanki hiszpańskiego malarza. Jego wycena przed aukcją oscylowała wokół 9-12  mln funtów.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na badania naukowe Uniwersytetu w  Sydney w takich dziedzinach jak otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia. Uczelnia dostała obraz od anonimowego darczyńcy, pod warunkiem, że właśnie w ten sposób rozdysponuje otrzymane środki finansowe.

Bardzo się cieszymy, że obraz osiągnął tak wysoką cenę, zwłaszcza gdy mamy świadomość, na jaki cel te pieniądze zostały przeznaczone – mówiła Giovanna Bertazzoni, dyrektorka domu aukcyjnego.

W zeszłym roku inny portret pani Walter uzyskał na aukcji rekordowy wynik i został wylicytowany w Nowym Jorku na astronomiczną sumę 106,5 miliona dolarów.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.