szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Abbey Art Fund – pierwszy w Polsce fundusz rynku sztuki

28.06.2011

Inwestowanie w sztukę

Dom Aukcyjny Abbey House SA, spółka notowana na rynku New Connect, uruchomiła fundusz inwestycyjny zamknięty Abbey Art Fund skierowany do inwestorów zainteresowanych rynkiem sztuki. To pierwszy w Polsce tego rodzaju fundusz.

Dotychczas spółka koncentrowała się budowaniu charakteru instytucjonalnego, rozwoju idei art bankingu na rodzimym rynku, ale także budowania własnych kolekcji dzieł oraz promowania polskiej sztuki współczesnej.  Kolejnym krokiem jest powołanie funduszu inwestycyjnego o horyzoncie czasowym 2-5 lat dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.
Abbey Art Fund to jedyny w Polsce fundusz rynku sztuki. Fundusz będzie  inwestował w polski rynek sztuki oraz w największe spółki ze światowego rynku sztuki. Wartość polskiego rynku sztuki ocenia się obecnie na 300 mln PLN (obrót aukcyjny i galeryjny). Raport KPMG Rynek Dóbr Luksusowych w Polsce wskazuje, że potencjał całego rynku dóbr luksusowych ma wartość 2 mld PLN. W 2010 roku obroty rynku aukcyjnego wyniosły 36 mln PLN. W I kw. 2011 roku wartość obrotu działami sztuki na polskim rynku wyniosła 10,3 mln PLN, co pozwala prognozować wynik na koniec roku na poziomie 45-50 mln PLN, a więc wzrost o 40% w stosunku do roku 2010.

Abbey House tworzy fundusz jako odpowiedź na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi na światowych rynkach. W badaniu przeprowadzonym przez Investment & Pensions w 2010 roku na 121 wiodących funduszach emerytalnych i inwestycyjnych z 25 krajów Europy wyraźnie wskazano wzrost udziału inwestycji alternatywnych ( sztuka ) z 6% do 8% na przestrzeni ostatnich 3 lat ( wartościowo do 27 mld USD ).

Źródło: Dom Aukcyjny Abbey House S.A.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Abbey Art Fund – pierwszy w Polsce fundusz rynku sztuki”

  1. Joanna

    Krótka perspektywa czasowa (2 do 5lat) to ważna kwestia. W ten sposób właściciele Abbey Art Found rozwiązują ważny problem związany z inwestycjami w obszarze sztuki. Traktowane one zawsze były jako długookresowe. W niespokojnych czasach jest to problem dla inwestorów

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.