szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielkie odkrycie w sztuce: „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci

05.07.2011

Magazyn

Narodowa Galeria Malarstwa w Londynie po raz pierwszy wystawi na widok publiczny obraz „Salvator Mundi”, zidentyfikowany  przez ekspertów jako dzieło Leonarda da Vinci – podały w niedzielę brytyjskie media.

Obraz „Zbawiciel świata” („Salvator Mundi”), przypisywany był dotychczas uczniowi Leonarda. Identyfikacji dzieła dokonano w Galerii Narodowej w Londynie w ubiegłym roku. Była to operacja utrzymywana w tajemnicy. Jednoznacznie stwierdzono autorstwo da Vinci, co  potwierdziły wnikliwe badania techniczne i analiza proweniencji.

Dzieło zostanie pokazane na wystawie w National Gallery, która potrwa  od 9 listopada 2011 do 5 lutego 2012. Będzie to największa prezentacja twórczości Leonarda da Vinci. Wśród 60 obrazów i rysunków znajdą się również: „Dama z gronostajem”, wypożyczona przez Galerię Czartoryskich w Krakowie.

Obraz olejny „Salvator Mundi”, namalowany na desce wielkości ok. 60 na 40 cm, przedstawia Chrystusa z prawą ręką podniesioną w geście błogosławieństwa i trzymającego glob ziemski w lewej.  Dzieło powstało w 1512 roku na zamówienie króla Francji Ludwika XII. W posiadaniu Anglików znajdowało się przez 400 lat. Należało do Stuartów – Karola I  i jego syna Karola II. W 1958 roku trafiło na  aukcję Sotheby’s  i zostało sprzedane jako autorstwa Giovanniego Antonio Boltraffio za jedyne 45 funtów!

Dzisiaj wartość dzieła szacuje się na 120 mln funtów a jego obecnym właścicielem jest galeria sztuki Roberta Simona w Nowym Jorku.

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.