szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Dzieło Michała Anioła w Oksfordzie

10.07.2011

Magazyn

Jeden z czołowych autorytetów zajmujących się twórczością Michała Anioła Antonio Forcellino po zbadaniu technikami podczerwieni znajdującego się w Oksfordzie obrazu „Ukrzyżowania z Madonną, św. Janem i dwoma aniołami” ogłosił, że wyszedł on spod pędzla mistrza włoskiego Renesansu Michała Anioła – ogłosiły w weekend brytyjskie media. To kolejne sensacyjne odkrycie w świecie sztuki.

Freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej wykonane na zlecenie papieża Juliusza II przedstawiają sceny ze Starego Testamentu (tu: Stworzenie Adama)

Obraz wiszący w Campion Hall przypisywano dotychczas Marcello Venustiemu, malarzowi tworzącemu w tym samym okresie, co Michelangelo Buonarroti. Campion Hall zakupił obraz na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie w 1930 r. Obecnie wisi on w muzeum sztuki i archeologii Ashmolean w Oksfordzie.

Forcellino twierdzi, że eksperci Galerii Narodowej w Londynie nie poznali się na obrazie, a następnie obstawali przy Venustim, nie chcąc przyznać się do błędu.

Nie trudno przewidzieć, że dzieło trafi wkrótce na aukcję i będzie to wielkie wydarzenie. Przewiduje się, że przekroczy kwotę 100 mln funtów.

To już drugi taki przypadek. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku grupa międzynarodowych ekspertów stwierdziła, że obraz „Salvator Mundi” (Zbawiciciel Świata), dotychczas przypisywany jednemu z uczniów Leonarda da Vinci, jest jego własnym dziełem.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.