szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Trwa Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji

14.07.2011

Magazyn

54 Międzynarodowe Biennale Sztuki

Do 27 listopada potrwa 54 Międzynarodowe Biennale Sztuki – spotkanie artystów z całego świata, organizowane co dwa lata. W Wenecji – w parku Giardini, Arsenale i w różnych punktach miasta  można zobaczyć prace artystów z 89 krajów.  Miłośnicy sztuki mają niepowtarzalną okazję poznać odmienne style życia, kultury, normy i obyczaje.

Po raz pierwszy swoje dzieła zaprezentują takie kraje jak Rwanda, Andora, Arabia Saudyjska, Malezja, czy Bahrajn. Po długiej nieobecności pojawią się także Kongo i Indie.

Głównymi miejscami wystaw niezmiennie pozostają Giardini i Arsenał. Jednak pawilony pełne prac, towarzyszą zwiedzającym także w innych częściach miasta. Całe miasto w tym czasie stało się jedną wielką wystawą, a tym samym rajem dla miłośników sztuki.

Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji to wydarzenie o długiej tradycji i  ogromnym prestiżu. Dla artysty wystawiającego tam swoje prace to olbrzymie wyróżnienie, niekwestionowana przepustka do świata sztuki i dalszego rozwoju kariery artystycznej. Dla zwiedzających natomiast to doskonały sposób, by sprawdzić, kto i co jest teraz „na czasie”. Jeśli więc chcemy być ze sztuką współczesną na bieżąco, koniecznie powinniśmy zobaczyć tę niezwykłą wystawę.

A indywidualne programy przygotowali kuratorzy 28 pawilonów narodowych. W Polskim zobaczyć można wystawę „…i zadziwi się Europa” z filmami Yael Bartany. Biennale  w Wenecji bardzo trafnie pokazuje, dokąd zmierza sztuka współczesna.

„…i zadziwi się Europa” – polski pawilon na Biennale w Wenecji

Na wystawę „…i zadziwi się Europa” składa się trzyczęściowa instalacja wideo izraelskiej artystki Yael Bartany. To pierwszy przypadek w historii polskiego udziału w weneckim Biennale, aby Polskę reprezentował twórca z innego kraju.

 

Yael Bartana, "Zamach", 2011, fotografia z planu. fot. Marcin Kaliński

Głównym tematem filmowej trylogii Yael Bartany, w skład której wchodzą prace „Mary koszmary” (2007), „Mur i wieża” (2009) i „Zamach” (2011), jest działalność Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, stworzonego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Akcja filmu Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach. Splatają się tu ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. Integralną częścią projektu Bartany jest stworzenie fundamentów realnego ruchu społeczno-politycznego. (Źródło: inf. prasowa)

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Trwa Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji”

  1. Anonim

    Zupełnie nie rozumiem dlaczego osoba z Izraela ma reprezentowac Polskę. Do tego ambasada Izraela obraizła się na nas i mało co nie było z tego skandlu dyplomatycznego. Ona jest kontrowersyjna u nich i dodoatkowo uznawana za niepartyjotę bo nie odbyła obowiązkowej służby wojskowej i ktoś nam chciał podrzucic tego złego kartofla

  2. Joanna

    Polski Pawilon jest wspaniały. Co do tematyki, ona ostatnio ożywa, może również dzięki mediom rodem z Torunia. Sztuka jednak taka powinna być, ekscytująca i poruszająca. Nie musi się podobać, może wkurzać. Jeśli nie jest obojętna to znaczy, że ma wartość. Wątki te pojawiają się w artykule dotyczącym nowo powstałego Muzeum MOCAK – Mocarne muzeum w Art&Business. Dlaczego? Sami sprawdźcie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.