szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rzeźba: Wojciech Firek

16.07.2011

Magazyn

Wojciech Firek

Profesor Wojciech Firek artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia rzeźbę pomnikowa, portretowa i kameralna. Jego główne założenia twórcze to wyrażanie idei muzyki plastycznymi środkami wyrazu. Stworzył niepowtarzalna stylistykę, co w bezbłędny sposób pozwala identyfikować odbiorcy dzieło z osoba twórcy. Najchętniej jako tworzywo wykorzystuje drewno i mosiądz. Artysta uczestniczył w około 150 wystawach zbiorowych oraz w około 100 indywidualnych, w kraju i zagranica.

Rzeźby autorstwa Wojciecha Firka znajdują się w zbiorach muzealnych i wielu prywatnych kolekcjach zagranicznych, z czego najbardziej liczny zbiór w Niemczech. Ma wiele realizacji w kraju i za granica. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Muzyka jest jego równoległa dziedzina sztuki, w której artysta realizuje się od lat. Brał udział w happeningach z eksperymentalnym zespołem „MW-2”. Jest autorem wielu kompozycji jazzowych, aranżacji znanych standardów. W 2000 roku ukazała się jego autorska płyta pt. „Iluzje”, która spotkała się z bardzo życzliwym odbiorem krytyki. Wojciech Firek jest bardzo znaczącą postacią w panteonie artystów, którzy świetnie sprawdzają się w roli ambasadorów polskiej kultury.

Nagrody: II nagroda w konkursie studenckim na rzeźbę „Godło Klubu Jaszczury\”, Kraków, 1967; nagroda – medal w III Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby Młodych, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 1971; II nagroda (zespół) w ogólnopolskim konkursie na Pomnik Zwycięstwa, Elblag, 1973; nagroda równorzędna w konkursie na rzeźbę plenerowa, Kraków, 1975; II nagroda w wystawie „Ogólnopolskie Konfrontacje Młodych\”, Oświęcim, 1975; nagroda regulaminowa w wystawie „Rzeźba Roku Polski Południowej\”, BWA Kraków, 1976; nagroda II stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki (zespół katedry), 1981; I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik C. Zabłockiego i rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie (zespół), Instytut Pediatrii w Prokocimiu, Kraków, 1987; nagroda fundowana w I Ogólnopolskim Biennale Rzeźby, BWA Kraków, 1992.

Wybrane realizacje: Akcent Pomnikowy „Legionistom\”, Cmentarz Rakowicki, Kraków; Pomnik Zwyciestwa (zespół), Sanok; Rzezbiarskie Formy Zabawowe (zespół), Tychy; Pomnik Pamieci Katastrofy w Kopalni Silesia (zespół), Czechowice-Dziedzice; Popiersie L. Rydygiera, I Klinika Chirurgiczna, Kraków; Popiersie Papieza Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa nr 3, Myslenice; Pomnik C. Zabłockiego i rozwiazanie architektoniczno-rzezbiarskie, Instytut Pediatrii (zespół), Kraków; Rzezba Plenerowa „Zmysły\”, Park TSBW, Husum, Niemcy; Akcent Pomnikowy „Marcinowi\”, Cmentarz Miejski, Husum, Niemcy; Popiersie Kardynała Stefana Wyszynskiego, Szkoła Podstawowa, Stadniki.

Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych: Muzeum Miejskie w Tarnowie, Sródmiejski Osrodek Kultury w Krakowie, Społeczny Osrodek Odnowy Zabytków w Krakowie, Muzeum Historyczne w Krakowie, Szkoła Muzyczna w Kepnie, Ratusz Miejski w Myslenicach, Zbiory Freizeithaus TSBW w Husum, Ratusz Miejski w Husum, Niemcy, Zbiory Kultur Symposion w Iserlohn, Niemcy oraz w zbiorach prywatnych w wielu miastach kraju i swiata.

Wojciech Firek

RZEŹBA
wernisaż: 21 lipca 2011 roku (czwartek), godz. 17.45
Górny Pałac Sztuki – Świetlica Wyspiańskiego
termin wystawy: 21.07 – 4.09.2011
Pałac Sztuki
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Plac Szczepański 4, 31-011 Kraków

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.