szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kolekcja obrazów Stanisława Augusta: „Rembrandt i inni”

19.07.2011

Kolekcje, Polskie

Prawie 150 obrazów pochodzących ze zbiorów króla Stanisława Augusta, mecenasa i kolekcjonera dzieł sztuki, można oglądać na wystawie „Rembrandt i inni”, prezentowanej w Pałacu na Wodzie. Jest to pierwsza wystawa w Łazienkach Królewskich od 1795 roku, czyli od abdykacji ostatniego króla Polski.

Na wystawie „Rembrandt i inni” można podziwiać jeden obraz pędzla tego wybitnego holenderskiego malarza zatytułowany „Uczony przy pulpicie”. Od 15 września na wystawie znajdzie się również „Dziewczyna w ramie obrazu”, płótno Rembrandta obecnie prezentowane na wystawie w Madrycie.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wystawa jest pierwszą odsłoną z cyklu pokazów planowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie, poświęconych kolekcjom królewskim oraz mecenatowi ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na parterze Pałacu na Wyspie – w Pokoju Bachusa, Gabinecie Portretowym, Sali Salomona i Galerii Obrazów – znajduje się ekspozycja 153 dzieł pochodzących ze zbiorów Zamku Królewskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Stanisław August, miłośnik sztuki, szczególnie lubował się w malarstwie. W jego zbiorach znajdowały się dzieła artystów holenderskich, flamandzkich, angielskich, włoskich, francuskich, a także polskich. Jak powiedziała kuratorka Pałacu na Wodzie, Stanisław August bardzo cenił XVII-wieczne malarstwo holenderskie i flamandzkie.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Pałac na Wyspie został wybrany na miejsce ekspozycji „Rembrandt i inni” nieprzypadkowo. W nim bowiem Stanisław August wystawiał część swojej kolekcji, docelowo zapewne zmierzając do utworzenia swoistego Musaeum Polonicum, miejsca gdzie szeroka publiczność zyskałaby możliwość swobodnego obcowania ze sztuką. Były to właściwie piersze w ówczesnej Rzeczypospolitej próby stworzenia nowoczesnego muzeum.

Królewska kolekcja liczyła 2289 obrazów. Dokładna lista dzieł jest dzisiaj znana dzięki inwentarzowi, który Stanisław August zlecił tuż przed swoją abdykacją. W Pałacu na Wodzie, obecnie znana jest lokalizacja ok. 600 dzieł z kolekcji królewskiej. 113 z nich znajduje się w Łazienkach Królewskich, ponad 50 – w stołecznym Muzeum Narodowym, ok. 100 – na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Ekspozycja „Rembrandt i inni”, będzie czynna do  16 października,  jest pierwszą odsłoną z cyklu pokazów  poświęconych kolekcjom królewskim oraz mecenatowi ostatniego władcy.

26 listopada  również w pałacu Na Wyspie otwarta zostanie wystawa „Złoty poczet królów polskich”.

 

Źródło:  Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.