szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz Józefa Brandta sprzedany za ponad milion złotych

21.07.2011

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne w Polsce, Polska, Rekordy aukcyjne

Józef Brandt, "Powrót zwycięzców"

DESA Unicum sprzedała w ramach private sale obraz wybitnego polskiego malarza Józefa Brandta „Pieśń zwycięzców” za 1,1 mln złotych.

Private sale stanowi powszechną praktykę stosowaną przez największe domy aukcyjne na świecie. DESA Unicum, dla której sprzedaż w ramach private sale stanowi znaczną część obrotów, wychodzi w ten sposób naprzeciw świadomym swoich potrzeb i gustów kolekcjonerom. Poszukują oni zazwyczaj wyjątkowych i rzadkich dzieł sztuki do swoich kolekcji, nad którymi DESA Unicum od lat sprawuje opiekę.

Co wpływa na cenę?

Obraz „Pieśń zwycięzców” (funkcjonuje także pod tytułami: „Zaporożcy po bitwie”, „Powrót zwycięzców”) został namalowany ok. 1890 roku. Jest to okazałe dzieło przedstawiające konny pochód Kozaków. Był to jeden z głównych motywów twórczości Brandta, uważanego za jednego z najlepszych polskich malarzy batalistycznych. Na pierwszym planie widać Kozaka ze sztandarem w ręku jadącego na koniu. Mistrzowsko ukazana jest niemal impresjonistyczna gra świateł – na sylwetkę konnego chorążego pada głęboki cień. Pozostałe postacie, maszerujące w szeregu za niosącym sztandar, są namalowane świetlistymi, słonecznymi barwami, co stanowi zaskakujący, mocny kontrast z ciemnym i wyrazistym pierwszym planem.

„Pieśń zwycięzców”  posiada bogatą historię, o czym świadczą liczne naklejki znajdujące się na odwrociu. Dzięki nim dowiadujemy się, że obraz przebywał, m.in. w monachijskiej galerii, oraz że w 2008 roku licytowany był w domu aukcyjnym Sotheby’s. Następnie przez pewien czas wisiał na ekspozycji w Muzeum Narodowym. Obecnie obraz przebywa w prywatnej kolekcji. Nowy właściciel rozważa przekazanie tego historycznego dzieła do ponownego depozytu muzealnego.

Obrazy Józefa Brandta są od lata poszukiwane i doceniane przez wytrawnych kolekcjonerów. W 2006 roku „Targ w okolicach Krakowa” sprzedany został za 443 000 euro. Dwa lata później, w 2008, „Utarczka” uzyskała cenę 1 100 000 zł. W tym samym roku za „Potyczkę Tatarów z Kozakami” kolekcjoner zapłacił 870 000 zł.  Jednym z ostatnich rekordów jest „Pochód z łupami – powrót z Wiednia”, który w roku 2009 osiągnął cenę 1 050 000 zł.

Tak wysoka cena za dzieło polskiego malarza jest wypadkową kilku czynników. Polscy kolekcjonerzy od lat doceniają sztukę swoich wybitnych rodaków, zwłaszcza tych, których twórczość zweryfikował czas i rynek. Obserwujemy, że po kryzysowym zastoju, kolekcjonerzy znowu wyszli „na łowy” i poszukują droższych dzieł. W przypadku „Pieśni zwycięzców”, obok uznanej pozycji malarza oraz wysokiej wartości artystycznej dzieła, dużą rolę odegrała proweniencja – z ekspertyzy wynika, że obraz eksponowany był w niemieckich galeriach, przez pewien czas przebywał w prywatnych amerykańskich kolekcjach, a w 2008 roku trafił na aukcję do Sotheby’s. Co bardzo istotne – zanim trafił do obecnej prywatnej kolekcji, był eksponowany w Muzeum Narodowym – komentuje Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum.

W ramach private sale DESA Unicum sprzedała ostatnio także dzieła takich wybitnych artystów, jak: Jan Lebenstein, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski, Henryk Hayden czy Alfred Wierusz-Kowalski. Dom aukcyjny pozyskał również dla prywatnego kolekcjonera wyjątkową kubistyczną martwą naturę Louisa Marcoussis’a.

Wybrane dzieła Józefa Brandta sprzedane na aukcjach (źródło: dane własne DESY Unicum, artprice.com)


Nota o artyście:

Józef Brandt (1841-1915) – po ukończeniu Instytutu Szlacheckiego w 1858 r. wyjechał na studia inżynierskie do paryskiej École des Ponts et Chaussess, ale za namową Juliusza Kossaka poświęcił się studiom malarskim. Przez pewien czas uczył się w pracowni L. Cognieta, korzystał z porad J. Kossaka i H. Rodakowskiego. W 1862 r. Józef Brandt wyjechał do Monachium, gdzie rozpoczął naukę w pracowni F. Adama oraz T. Horschelta, a od 1863 r. studiował w Akademii Monachijskiej, głównie pod kierunkiem K. von. Piloty’ego. W 1869 r. otrzymał medal 1. klasy na międzynarodowej wystawie w Glaspalast, a od 1878 r. był honorowym profesorem Akademii. Na stałe osiadł w Monachium, gdzie w 1866 r. założył pracownię, która skupiała wszystkich przebywających w tym mieście polskich artystów. Od ok. 1875 r. prowadził rodzaj nieurzędowej prywatnej szkoły dla młodych malarzy, głównie Polaków. Józef Brandt był czynnym działaczem Münchener Kunstverein – w latach 1864 – 1913 był członkiem zwyczajnym tego stowarzyszenia, a w roku 1874 i 1875 był członkiem zarządu. Zdobył ogromne powodzenie wśród publiczności oraz wiele najwyższych odznaczeń i tytułów – w 1891 r. otrzymał złoty medal na międzynarodowej wystawie w Berlinie, od 1875 r. był członkiem berlińskiej Akademii Sztuki, od 1878 r. honorowym profesorem Akademii Bawarskiej, a od 1900 r. członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Pradze.

Źródło: DESA Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.