szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa „Spojrzenia trzy”

01.08.2011

Magazyn

Waldemar Dąbrowski "Wyrwa" grafika

Od 28 lipca w Galerii Małgosia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia przy Starym Rynku można oglądać wystawę  „Spojrzenia trzy”, prezentującą różne formy twórczości wystawiającej trójki artystów:

Saga Dana Tomaszewska – wszystkie sposoby wypowiedzi scedowały się wokół jednego materiału – gliny. Zarówno niewypalonej, którą pokryte są płaszczyzny obrazów,  jak i ceramicznych form rzeźb czy instalacji .

Autorka sięga do zamierzchłego świata mitów i historii, znajdując ich miejsce w kontekście dzisiejszej rzeczywistości. W malarstwie inspiruje się sztuką naskalną, kiedy człowiek obrazował swoje myśli za pomocą rytów lub naturalnych barwników ziemi. Glinę jako podłoże zamienia z powrotem w skałę, którą zresztą kiedyś była. Barwę wprowadza także do rzeźby, poprzez zastosowanie nie szkliw a kolorowej gliny. Inkrustacja kolorową gliną ma zastosowanie w prezentowanym na wystawie fragmencie pracy dyplomowej Signa populis – znaki ludu, gdzie w nawiązaniu do tatuażu plemiennego wykonano na stopach tatuaż przedstawiający wzory haftów ludowych.

Paweł M. Falcman – jego prace fotograficzne oscylują wokół tematu elementów miejskiego pejzażu industrialnego oraz portretu. Decentrystyczny sposób  przedstawienia fotografowanych przedmiotów przez  artystę zmusza odbiorcę do uruchomienia wyobraźni. Bardzo oszczędnie posługuje się  kolorem, kładąc przy tym nacisk na detal, fakturę oraz operowanie światłem. Na uchwycone w obiektywie materiały – najczęściej zużyte, naruszone zębem czasu fragmenty maszyn i obiektów przemysłowych patrzy okiem romantyka, dostrzegając ich piękno.

Pewnie dlatego portretowane przez niego postacie  są umieszczane często  w zestawieniu z fragmentami maszyn lub umiejscawiane w przestrzeni industrialnej.

Paweł M. Falcman "Spętany Anioł", fotografia

 

Dana Saga Tomaszewska "Droga" , technika własna ( glina)

 

Waldemar Dąbrowski – treść prezentowanych prac idealnie wpisała się w tematykę wystawy –  na odbiorcę z obrazów również „patrzą”  gałki oczne. Oniryczne, zawieszone w próżni krajobrazy zapełnione są fragmentami ciała ludzkiego. Pozornie piękne delikatne  obrazy zawierają w treści duży ładunek emocjonalny, wzbudzając w rzeczywistości uczucie niepokoju. Dąbrowski tworzy wielkoformatowe obrazy przeważnie w technice olejnej na kartonie. Zimne szaro-błękitne tonacje przełamuje ciepłymi brązami.

Surrealizm znalazł swoje odbicie również w grafikach artysty.

Fragment instalacji ceramicznej "Signa populis - znaki ludu" Dana > Saga Tomaszewska

Scena z wernisażu „Spojrzenia trzy”

 

Termin wystawy: 28.07 – 28.08.2011

Galeria Małgosia

Wrocław ul Odrzańska 39/40

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

3 komentarzy do “Wystawa „Spojrzenia trzy””

 1. Lucyna

  Bardzo się ciesze że mogę tutaj zobaczyć notatkę o wystawie Twojej Danusiu. Gratulacje artystom i wystawiennikowi .

  1. Dana

   Dziękuję i zapraszam do obejrzenia :)

 2. WalDemar

  Surfując po internecie natknąłem się na znajomą mi skądinąd wystawę…

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.