szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Zmarła znawczyni dzieł Tadeusza Kantora

05.08.2011

Magazyn

3 sierpnia 2011 zmarła nieoczekiwanie w Krakowie Anna Halczak, wieloletni kierownik Archiwum Cricoteki, znawczyni dzieł Tadeusza Kantora

Anna Halczak urodziła się 16.lipca 1960 w Słupsku. Była teatrologiem, od 1980 współpracowała z Tadeuszem Kantorem przy powstawaniu spektakli Teatru Cricot 2, w których także występowała (Rekrut – „Wielopole, Wielopole”, 1980, Ta Pani – „Nigdy tu już nie powrócę”, 1988), asystowała przy prowadzonych przez niego warsztatach i spektaklach realizowanych poza Cricot 2 (cricotages: „Ślub”, 1986, „Maszyna miłości i śmierci”, 1987, „Bardzo krótka lekcja”, 1988, „Cicha noc”, 1990),  jak też przy realizacjach wystaw, publikacji i filmów poświęconych twórczości artysty.

Od początku istnienia Ośrodka Teatru Cricot 2 przy ul. Kanoniczej 5 w Krakowie współtworzyła z Tadeuszem Kantorem Archiwum Cricoteki, od 1986 pełniąc rolę jego kierownika. W latach 80-tych Tadeusz Kantor zbudował kolekcję prawie 300 rysunków, która prezentuje kolejne etapy rozwoju jego sztuki. Prace te, opatrzone literą „A”, dedykowane były właśnie jej i powierzone zostały przez artystę jej opiece.

Po śmierci Tadeusza Kantora (1990) była autorką wystaw w Cricotece, w kraju i za granicą, oraz licznych publikacji na temat jego sztuki. Bez wątpienia była jednym z najważniejszych znawców dzieła Tadeusza Kantora, któremu poświęciła całe swoje zawodowe życie.

Pogrzeb Anny Halczak odbędzie się w środę, 10 sierpnia o godzinie 12.20 w starej kaplicy na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Źródło: inf. prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.