szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zmarł Roman Opałka

08.08.2011

Magazyn

Był najdroższym żyjącym polskim artystą malarzem. W 2010 roku za jego trzy obrazy nieznany nabywca w londyńskim domu aukcyjnym zapłacił równowartość ponad 3 mln zł. Roman Opałka zmarł w sobotę w szpitalu pod Rzymem w wieku 80 lat.

Dzieła Opałki znajdują się w Centrum Pompidou w Paryżu, Los Angeles County Museum, Kunsthalle Hamburg, nowojorskiej MOMA, Museu de Art w San Paulo, wiedeńskiej Albertinie, muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie i Szczecinie.

Cykl „1965/1-nieskończoność” to najsłynniejsze dzieło artysty, ale i najpełniej reprezentujący jego twórczość. Artysta białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb, zaczął od jedynki, a po latach obraz wypełniały liczby 5256137, 5256138, 5256139…. itd. To zadanie na całe życie, bo ostatnia liczba, którą kiedyś namaluję, będzie oznaczać kres mego istnienia. Próbuję namalować coś, co nie było jeszcze namalowane. Namalować czas trwania jednej egzystencjimówił o swoim słynnym cyklu.


Początkowo malował na czarnym tle, każdy kolejny obraz miał tło jaśniejsze. Najpóźniejsze prace to w większości białe liczby na białym tle. Dodatkowo, kiedy malował wymawiał liczbę i nagrywał. Cykl symbolizuje upływ czasu. Pierwszy „obraz liczony” ma Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta umówił się z muzeum, że w tym samym miejscu będzie jego ostatni obraz z tego cyklu.

——————————————

Roman Opałka urodził się 27 sierpnia 1931 roku w Abbeville-Saint-Lucien na północy Francji.

Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Repatriowany wraz z rodziną do Polski w 1946 roku, powrócił do Francji w 1977 roku. Od początku lat 90. często przyjeżdżał do Polski.

Zaczynał od malowania martwych natur, pejzaży, portretów, aktów, a także abstrakcji. Projektował plakaty i pocztówki, zajmował się grafiką, próbował rzeźby.

W 1965 roku rozpoczął projekt swojego życia, który przyniósł mu sławę i w końcu uznanie – „Opałka 1965. Od jednego do nieskończoności”.


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.