Od 10 września w przestrzeniach ekspozycyjnych Galerii Sztuki Współczesnej Platon będą mogli podziwiać Państwo wystawę tematyczną pt. W Kręgu Młodej Figuracji. Wystawa ta stanowi próbę uchwycenia aktualnych zjawisk artystycznych, oscylujących wokół pokrewnego klucza stylistycznego, które zbliżają się wyrazem do ekspresyjnego figuratywizmu. Stosując deformację, syntetyzm czy kontrastowe spięcia barwne grupa zaproszonych artystów z całej Polski poprzez swoje realizacje – niejednokrotnie przepełnione atmosferą lęku czy niepokoju – dowodzi, że poszukiwania zapoczątkowane w m.in. przez Teresę Pągowską są nadal żywe i kontynuowane przez młode pokolenie.
Nowa figuracja ( termin ukuty przez Michela Ragona w 1961 roku) w sztuce była kierunkiem, który narodził się w połowie lat 60. XX wieku jako forma reakcji na rozwijający się wówczas abstrakcyjny ekspresjonizm. Z założenia więc działania neofiguratywne były w pewnym sensie powrotem do malarstwa figuratywnego, które jednak w sposób świadomy było poddawane różnorodnym deformacjom. Polityka antyestetyczna, jaka prowadzona była przez artystów związanych z nową figuracją miała ścisły związek z egzystencjalistycznym nurtem w filozofii, w myśl którego człowiek jawił się jako jednostka ludzka uwikłana w nieustające poczucie lęku, beznadziei czy niespełnienia żyjąc wokół ludzi, a będąc jednocześnie niewymownie samotnym. Człowiek w duchu egzystencjalizmu targany jest wewnętrznym poczuciem tragedii, zagrożenia i nieustającym lękiem przed śmiercią. Stąd też w twórczości neofiguratystów widoczne są takie elementy jak: kontrastowość, deformacja, ekspresja, atmosfera lęku i niepokoju podszyta symboliką.
Zaprezentowane w Galerii Platon prace w pewnym aspekcie nawiązują do opisanego powyżej nurtu, będąc jednak w niektórych przypadkach radośniejszym głosem na temat życia i współczesności – o czym będą się mogli Państwo przekonać już 10 września.
Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją twórców, których prace będzie można podziwiać oraz nabyć w Galerii Platon.
Magdalena Kwapisz-Grabowska
Artystka urodziła się w 1974 roku. W 1999 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych (filia Katowice) uzyskując dyplom z grafiki warsztatowej u prof. S.Kluska oraz malarstwa u prof. J.Rykała. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach zagranicznych, jak i polskich. Obecnie mieszka i tworzy w Hamburgu.
Agata Czeremuszkin-Chrut
Urodzona 1983 roku w Częstochowie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa wrocławskiej ASP (dyplom w 2008 r.). W roku 2007 w ramach stypendium UE kształciła się w Edinburgh College of Art. Aktualnie mieszka i tworzy w Warszawie i zajmuje się malarstwem sztalugowym i muralem, grafiką warsztatową oraz projektowaniem graficznym. Jej prace pokazywane były w ramach wystaw także indywidualnych m.in. w Chicago, Edynburgu, Brukseli, Salonikach. W 2011 roku zakwalifikowała się do prestiżowego konkursu edycji wiosennej Studio Visit w USA, a także w 2007 r. zdobyła wyróżnienie na festiwalu sztuki Around the Coyote w Chicago. Jej prace można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Od 2008 r. członkini ZPAP.
Dominika Naziębły
Artystka urodziła się w 1986 roku w Żyrardowie. Jest absolwentką Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2010 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania ubioru dr hab. Małgorzaty Czudak oraz pracowni malarstwa prof. Jarosława Chrabąszcza. Warto wspomnieć, że artystka jest także stypendystką Rektora ASP Łódź i oprócz malarstwa zajmuje się także – z powodzeniem – projektowaniem ubioru. W czasie studiów brała udział w wielu wystawach, takich m.in.: Focus Łódź Bienalle 2010. Działa w obrębie takich mediów jak: malarstwo, rysunek, fotografia, video, ubiór.
Jacek Świgulski
Artysta urodził się w 1977 roku w Łodzi, gdzie ukończył Wydział Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2006 roku obronił dyplom w Pracowni Malarstwa Włodzimierza Morawskiego oraz w Pracowni Rysunku Tadeusza Morawskiego, za który dostał wyróżnienie.
Łukasz Fruczek
Artysta urodził się w 1975 roku w Gdyni – obecnie mieszka i pracuje w Sopocie. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa i Grafiki – na kierunku Malarstwo w pracowniach: w latach 1995-1997- prof. Henryka Cześnika i 1997-2000- prof. Hugona Laseckiego. W roku 2001 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Obrazy artysty bardzo często można zobaczyć w galeriach londyńskich, a także na odbywających się tam Targach The Affordable Art Fair, Oprócz Londynu artysta miał wystawy m.in w Edynburgu, Amsterdamie, Oland. Wystawiał także w Bałtyckiej Galerii Sztuki, Królikarni w Warszawie (Oddział Muzeum Narodowego), a także był dwukrotnym finalistą konkursu Obraz Roku i finalistą 35 Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Bielska Jesień.
Magdalena Łazar-Massier
Artystka urodziła się w 1976 roku w żarach. W 2001 roku ukończyła Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego, uzyskując dyplom w Pracowni Rysunku prof. Izabeli Gustowskiej, a w 2008 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych uzyskując tytuł magistra sztuki w Pracowni Malarstwa u prof. Janusza Orbitowskiego oraz Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. Laureatka licznych konkursów krajowych oraz zagranicznych w zakresie malarstwa, rysunku, fotografii oraz filmu.
Włodzmierz Warulik
Studia w warszawskiej ASP w latach 1976-1981. W 1981 dyplom z architektury wnętrz w pracowni profesora Wiesława Nowaka, malarstwo w pracowni profesora Jana Lisa. Początkowo wykonuje projekty i realizacje wnętrz użyteczności publicznej w tym kościoły oraz dekoracje okolicznościowe. Na stałe związany ze Skierniewicami – miastem rodzinnym. Od roku 1988 realizuje się wyłącznie w malarstwie. Wystawy zagraniczne min. w Paryżu, Essen (Niemcy), Nowym Jorku, Portugalii.
Maciek Henryk Zdanowicz
————————————————————
W Kręgu Młodej Figuracji 10.09-3.10.2011
GALERIA PLATON
UL. KRUPNICZA 13
WROCŁAW
——————————————————-
Źródło: Galeria Platon