szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Van Gogh

100-lecie Związku Artystów Plastyków w Krakowie

28.08.2011

Magazyn

Z okazji historycznych obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków odbędzie się „Festiwal 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego”.  W festiwalu weźmie udział kilkuset artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, jak również zaproszeni artyści z innych miast.

Salony sztuki (zbiorowe pokazy malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby) organizowane są w Europie, pomimo, iż nie należą do ewidentnie awangardowych koncepcji prezentacji dzieł z zakresu sztuk wizualnych, plastycznych. Jednakże, nawet w XXI wieku, tradycyjnie rozumiane salony sztuki odbywają się n.p. we Francji, Włoszech, a nie tak dawno jeszcze, w czerwcu 2009 roku, podziwialiśmy w związkowej Galerii Pryzmat w Krakowie laureatów nagród Jesiennego Salonu Malarstwa z Plasencji (region wschodniej Hiszpanii). Wcześniej dzieła hiszpańskich malarzy, dzięki mecenatowi ich rodzimej instytucji finansowej Caja de Extremadura, były prezentowane w Lizbonie, Rzymie, Brukseli, Berlinie, Madrycie i Sewilli.

Tradycje polskich Salonów są jak najbardziej pochodzenia europejskiego. Po 1945 roku Salony ZPAP bywały przeglądami aktualnej twórczości artystów zrzeszonych w instytucji pozarządowej. Były to wielkie i doniosłe wydarzenia, dzięki którym społeczeństwo mogło zobaczyć, co też nowego, ciekawego i zajmującego tworzą współcześni artyści. Ta forma artystycznego wielogłosu dawała możliwość zaobserwowania rozmaitości zjawisk i tendencji w sztuce oraz postaw, manifestacji i osiągnięć poszczególnych artystów w danym czasie.

Idea „Salonu 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego”

Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego organizowany jest przez Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania i działalności Związku Polskich Artystów Plastyków, który rozpoczął swoją prawną i statutową działalność w Krakowie w 1911 roku.

Salon 100-lecia ZPAP w swojej merytorycznej koncepcji pomyślany jest jako prezentacja dzieł współczesnych artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, należących do ZPAP Okręgu Krakowskiego, jak również specjalnie zaproszonych artystów, należących kiedyś do ZPAP, oraz artystów nieżyjących, członków i działaczy ZPAP. Dzieła te zostaną zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, w Pałacu Sztuki TPSP oraz w Galerii Pryzmat, w miesiącu wrześniu 2011 roku. Organizator przewiduje, że w „Salonie 100-lecia ZPAP OK” udział weźmie ok. 300 – 400 artystów.

Każdy artysta ma prawo zaprezentować na Salonie 1 pracę z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby oraz działań multimedialnych (instalacji przestrzennych, video, happeningu, mediów cyfrowych, multimediów). Praca ta zostanie wybrana z trzech prac zaproponowanych kuratorom Salonu.

Ekspozycja Salonu 100-lecia ZPAP OK zostanie zaaranżowana w trzech galeriach:

1.Prace artystów współczesnych z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki
i rzeźby (Bunkier Sztuki, Pałac Sztuki TPSP)

2.Prace artystów nieżyjących (Bunkier Sztuki, Pałac Sztuki TPSP)

3.Prace artystów multimedialnych (Galeria Pryzmat ZPAP)

Wielka i różnorodna ilość dzieł przyjętych na Salon zostanie przez kuratorów podzielona i zaaranżowana w trzech dużych galeriach według koncepcji formalnych, problemowych i tematycznych. W ten sposób ukażą oni aktualny stan postaw, poszukiwań i twórczych eksploracji artystów współczesnych i, cofając się w głąb 100-lecia historii związku, w aranżacji prac artystów nieżyjących, zaznaczą te tendencje, które wyznaczyły stylistyki, prądy i znaczące zjawiska w sztuce Polskiej XX wieku.

„Salon 100-lecia ZPAP OK” objawi się jako wielodyscyplinarna i różnorodna w ekspresji oraz wyrazie artystycznym, jak i w skontrastowanym języku sztuki, przestrzeń dająca widzowi możliwość znalezienia czegoś przemawiającego do niego w sposób uniwersalny, a zarazem osobisty. Pewna nieprzewidywalność – która może zaskoczyć, zachwycić a nawet zaszokować – ostatecznego kształtu i wizji „Salonu 100-lecia ZPAP OK” jest wpisana w ryzyko realizacyjne i organizacyjne tak wielkiej, zbiorowej imprezy. Nieprzewidywalność, jak pisał Józef Czapski, leży u źródeł i jest cechą oraz warunkiem każdego prawdziwego i autentycznego dzieła sztuki.

Ekspozycja „Salonu 100-lecia ZPAP OK” zostanie podzielona na strefy problemowe, ikonograficzne i tematyczne i według takiego klucza zostanie zaaranzowana w trzech galeriach leżących blisko siebie w centrum Krakowa.

Oprac. Stanisław Tabisz

Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego

Zagadnienia problemowe wystaw – propozycje

Zagadnienia problemowe wystaw – propozycje

Bunkier Sztuki

  1. Porządek –geometria –struktura- znak;  malarstwo, grafika, rzeźba
  2. Realność obrazu – iluzja realności;  malarstwo
  3. Gra  formą i tworzywem;  malarstwo, grafika, technika mieszana, rzeźba
  4. Obraz – przedmiot – obiekt;  malarstwo, tkanina, rzeźba
  5. Kolor – światło – materia;  malarstwo
  6. Inspiracje na styku różnych kultur i tradycji; malarstwo
  7. Wizerunek – postać – figura; malarstwo, grafika, rzeźba
  8. Nowe media wobec współczesności  i tradycji; fotografia, video, multimedia, obiekt przestrzenny

PAŁAC SZTUKI

  1. Pejzaż,  martwa natura, postać, akt;  malarstwo, rzeźba
  2. Przestrzeń bliska – przestrzeń daleka; malarstwo
  3. Gry barwne –  doświadczenia  koloryzmu; malarstwo
  4. Metafora, groteska, rodzajowość – tematy narracyjne; malarstwo,  rzeźba
  5. Przekraczanie  realności –nadrzeczywistość; malarstwo
  6. Ekspresja, deformacja malarstwo emocji
  7. Wątki literackie,  fantazje wyobraźni; malarstwo, rysunek, tkanina, technika mieszana

Galeria Pryzmat

17. Wielość – wieloznaczność – wielokrotność;  grafika, plakat, rysunek, technika mieszana

Oprac. Romuald Oramus

Program „Festiwalu 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego”

Festiwal 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego” organizowany jest w 2011 roku
z okazji historycznych obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków, który powstał w Krakowie w 1911 roku. Głównym organizatorem Festiwalu jest Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego. Festiwal realizowany jest we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z Nowohuckim Centrum Kultury w Nowej Hucie oraz z Galerią Panorama Centrum Kongresowego w Tomaszowicach koło Krakowa. W Festiwalu weźmie udział kilkuset artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza, jak również zaproszeni artyści ze Szczecina, Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia, Lublina, Radomia, Poznania i innych miast.

„Festiwal 100-lecia ZPAP OK” składa się z czterech najważniejszych imprez, na których eksponowane będą, według przygotowanych koncepcji i specjalnych aranżacji, dzieła sztuki z zakresu wielu dyscyplin sztuk pięknych, m.in.: pięknych zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, działań multimedialnych, tkaniny artystycznej i innych.

Cztery podstawowe filary Festiwalu stanowią:

1.      Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego – wystawa współczesnych artystów należących do ZPAP, zaproszonych gości oraz artystów nieżyjących należących kiedyś do ZPAP (udział ok. 300- 400 artystów). Olbrzymia ekspozycja w trzech największych i najważniejszych galeriach Krakowa (GSW Bunkier Sztuki, Pałac Sztuki TPSP, Galeria Pryzmat ZPAP). Udział kilkuset artystów z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

2.      „Grafika i czas” – wystawa starannie wyselekcjonowanej części bardzo cennych zbiorów graficznych ZPAP Okręgu Krakowskiego gromadzonych od połowy XX wielu. W kolekcji znajdują się prace najwybitniejszych polskich przedstawicieli grafiki warsztatowej, laureatów nagród krajowych i międzynarodowych. Te zbiory to również połowa 100-letniej tradycji i historii ZPAP Okręgu Krakowskiego. Ekspozycja w związkowej Galerii Pryzmat.

3.      ART MEETING – Tomaszowice 2011 wystawa prac, konfrontacje twórcze artystów krakowskich, wieloletnich działaczy związkowych, oraz zaproszonych artystów z Gdańska, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Radomia, Lublina, Szczecina. Wystawa eksponowana w Galerii Panorama w starym Dworze w Tomaszowicach połączona z jubileuszowym spotkaniem artystów i zaproszonych gości z całej Polski.

4.      Laureaci Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza – wystawa 12 wybitnych artystów polskich, nagrodzonych przez ZPAP Okręg Krakowski, za swoje indywidualne wystawy w Krakowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Oto ich nazwiska: Janina Kraupe, Zbysław M. Maciejewski, Jerzy Nowosielski, Eugeniusz Mucha, Jacek Sroka, Jan Pamuła, Stefan Gierowski, Alina Kalczyńska, Izaak Celnikier, Stanisław Rodziński, Leszek Dutka, Anna Sobol-Wejman. Ekspozycja -grudzień 2011, „Galeria Centrum”, Nowohuckie Centrum Kultury w Nowej Hucie.

„Festiwal 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego”, w swojej idei, ma pokazać potencjał twórczy i różnorodność postaw, stylistyk oraz środków wyrazu artystów tworzących współcześnie, zrzeszonych w ZPAP, należących kiedyś do ZPAP, zaproszonych gości, oraz tych, którzy na przestrzeni 100-lecia ZPAP wpisali się do historii sztuki polskiej XX i XXI wieku. Ponadto Festiwal, swym artystycznym przekazie i medialnym nagłośnieniu, bardzo mocno będzie akcentował obecność i znaczenie bogatej twórczości artystów sztuk pięknych w społecznym wymiarze osiągnięć Miasta Krakowa, które jest Miastem Kultury Europejskiej, miastem artystów i środowisk akademickich.

Wrześniowy i grudniowy termin Festiwalu jest szansą na dotarcie do wielu ludzi przyjeżdżających do Krakowa z całej Polski i całego świata. Wielki i nie prezentowany od wielu lat krakowskiej publiczności, w wymiarze zbiorowym, potencjał sztuki tworzonej w Krakowie zostanie pokazany możliwie jak najatrakcyjniejszej formie i przybliżony szerokiej publiczności.

wernisaż: 9.09.2011 roku godz. 19.00

termin wystawy: 10.09. – 2.10.2011

Plac Szczepański 4, 31-011 Kraków

 

Źródło: ZPAP Okręgu Krakowskiego

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.