szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Muzeum Sztuki Najgorszej

29.08.2011

Magazyn

Museum of Bad Art powstało blisko 20 lat temu, gdy grupa przyjaciół znalazła „obraz tak zły, że musiała go pokazać innym”. Dzisiaj Muzeum poświęcone jest kolekcji, ochronie i wystawie wszelkich form niechcianej sztuki w najbrzydszej jej postaci.

Wg twórców Muzeum Sztuki Najgorszej ( MOBA) nic nie jest brzydkie, dopóki wzbudza zainteresowanie ludzi. Brzydoty i artystycznego szaleństwa nie trzeba daleko szukać. Odnajdziemy tam prace, które nas zadziwią, zaskoczą, ale co najważniejsze i co było zamiarem twórców, nie można tak po prostu o nich zapomnieć….

A. Schmidt, "Mana Lisa", olej na płótnie, Źródło: Muzeum Bad Art (MOBA)

MOBA ( skrót od Museum of Bad Art) pierwszy raz pokazało swoje zbiory szerszej publiczności w marcu 1994 roku.  Sam pomysł został przyjęty z wielkim entuzjazmem. W tym czasie zbiory muzealne grupowane były w prywatnym domu w Bostonie, co jednak bardzo ograniczało szerszy rozgłos. Z czasem podjęto decyzję o zmianie miejsca.

Od 1995 roku główna siedziba muzeum znajduje się w piwnicy teatru Detham Communit (tuż obok męskiej toalety). Przez wiele lat było to jedyne muzeum na świecie poświęcone naprawdę złej sztuce.

"The Last Dance", autor nieznany, olej na płótnie, Źródło: Muzeum Bad Art (MOBA)

Niewielkie pomieszczenie w piwnicy starego budynku zapewnia odpowiednie oświetlenie i dobrze wyeksponowanie prac, dzięki czemu blisko 600 eksponatów wygląda tam naprawdę „imponująco”. Niestety, nie zawsze patrząc na prace można zrozumieć zamysły ich twórców, dlatego pomocne okazują się opisy dołączone do każdego „dzieła”.

W ramach rozwoju i wzrostu zainteresowania MOBA otworzyła w 2008 roku kolejne muzeum, również w piwnicy teatru, tym razem w Somerville, natomiast w 2010 roku w Brookline Access Television powstało trzecie MOBA.

Muzeum posiada także własne produkty przeznaczone do sprzedaży tj. koszulki, kubki, książki – Museum of Bad Art: Art Too Bad To Be Ignored, publikacja poświęcona historii powstania placówki, zwierająca informacje o pierwszych wystawach, a także zdjęcia prezentowanych tam prac. Większość „dzieł” udostępnionych jest online na stronie: massbaytrading.com.

"Lady in big pants", autor nieznany, olej na płótnie, Źródło: Muzeum Bad Art (MOBA)

Na pierwszy rzut oka prace zgromadzone w muzeum odstraszają swoim wyglądem, lecz głównie poprzez swoją brzydotę stają się w pewien sposób atrakcyjne dla odbiorcy. Skoro brzydkie prace cieszą się tak dużym powodzeniem, to nie można mówić, że są one złe. Wiele naprawdę dobrych prac nie zostanie nigdy zauważonych, a autorzy, których kunszt można zobaczyć w MOBA są na swój sposób rozpoznawalni…

Źródło: massbaytrading.com


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.