szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Polskie złotnictwo w Rumunii

02.09.2011

Magazyn

Polskie złotnictwo w Rumunii, Źródło: pl2011.eu

Wystawa odbywająca się w Sibiu zaprezentuje zbiory pochodzące z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Prezentacja wystawy „Złotnictwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku”, która otwarta zostanie 2 września br., jest istotnym wydarzeniem kulturalnym, zarówno ze względu na jej rozmach, jak i na wartość eksponatów: estetyczną, historyczną i społeczną. Obiekty sakralne i użytkowe, tworzone w okresie od XIV do XX wieku, świadczą o wyjątkowym poziomie artyzmu, jaki osiągnęło to rzemiosło w gdańskich warsztatach. Dają też obraz wyrafinowanego smaku i dobrobytu panującego w Gdańsku przez sześć ostatnich stuleci.

Muzeum Narodowe Brukenthala jest jednym z najstarszych i najbardziej znamienitych muzeów w Rumunii, odwiedzanym przez turystów z całego świata. Budynek, w którym mieści się jego siedziba, zbiory malarstwa, grafiki, numizmatyki oraz biblioteka należały do barona Samuela von Brukhental, w latach 1777-1787 gubernatora Wielkiego Księstwa Siedmiogrodu. Zaczął je gromadzić gdy mieszkał jeszcze w Wiedniu, zaś jego kolekcja obrazów była, według Almanachu Wiedeńskiego z 1773 roku, jedną z najpiękniejszych prywatnych kolekcji w tym mieście.

Wystawa złotnictwa gdańskiego, prezentowana w Muzeum Narodowym Brukenthala składa się z przedmiotów wykonanych w lokalnych warsztatach złotniczych. Artefakty te były niegdyś własnością kościołów i klasztorów, rad miejskich, cechów rzemieślniczych, bractw, stowarzyszeń lub bogatych, gdańskich rodów.

Wystawie towarzyszy katalog sfinansowany przez Instytut Polski w Bukareszcie.

Wystawa, stanowiąca część programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jest wynikiem stałej współpracy między muzeami narodowymi w Sibiu i Gdańsku. Współpraca ta wpisuje się w wymiar kulturalny Partnerstwa Strategicznego między Polską a Rumunią.

Informacja pochodzi ze strony: http://pl2011.eu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.