szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Rzeźba Tadeusza Kantora odsłonięta we Wrocławiu

12.09.2011

Magazyn

We Wrocławiu przy ulicy Rzeźniczej stanęła rzeźba plenerowa Krzesło według projektu Tadeusza Kantora. Gigantyczny dziewięciometrowy kolos w kształcie mebla ogrodowego robi wrażenie.

Krzesło zlokalizowane jest w centrum  miasta, zgodnie z pierwotnym zamysłem autora, który uważał, że rzeźba nie może być wyizolowana i musi być „w ruchu”, „w środku życia”. Projekt został wykonany z ośmiu ton gładkiego betonu i mierzy dziewięć metrów. Rzeźbę wykonano na podstawie projektu, jaki posiadało miasto. Wygląd Krzesła odbiega jednak od tego, które – dzięki inicjatywie fundacji im. Tadeusza Kantora – w 1995 roku stanęło przed jego domem w Hucisku. Tamta instalacja jest wyższa, imituje drewno i ma delikatniejszą konstrukcję, ta zaś wykonana jest całkowicie z gładkiego betonu.

Rzeźbę postawiono dopiero 11 sierpnia 2011 roku, według opartego o oryginalny szkic Kantora projektu wykonawczego architekta Tomasza Myczkowskiego i – spadkobierczyni praw autorskich po Kantorze – Doroty Krakowskiej. Wykonawcą, na zlecenie miasta Wrocławia, była firma budowlana Max Bögl. Wykonanie rzeźby kosztowało 200 tys. złotych.

Tadeusz Kantor zaprojektował „Krzesło” specjalnie na Sympozjum Wrocław ’70, jednak mimo obietnic ówczesnych władz rzeźba nie powstała. Dopiero po ponad 40 latach na podstawie pozostawionych rysunków i szkiców udało się zrealizować projekt.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.