szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Słynny obraz Kossaka „Krwawa niedziela” na Dolnym Śląsku

14.09.2011

Magazyn

Jedno z najlepszych a zarazem najbardziej znanych dzieł Wojciecha Kossaka „Krwawa niedziela w Petersburgu 1905” ma szanse wrócić do kraju. Namalowany w 1905 roku obraz odnalazł się w latach 90. w Kirowogradzie na Ukrainie, gdzie trafił 60 lat temu jako podarunek Bolesława Bieruta dla Józefa Stalina.

Wojciech Kossak - Krwawa niedziela. 1905, Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Znajdujący się w zbiorach w Muzeum w Kirowogradzie obraz Wojciecha Kossaka będzie pokazywany na Dolnym Śląsku od połowy 2012 do połowy 2013 r. Płótno zostało podarowane Stalinowi przez Bieruta z okazji rocznicy rewolucji październikowej.

Kilka dni temu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu Rafał Jurkowlaniec marszałek Województwa Dolnośląskiego i Sergij Larin przewodniczący Kirowogradzkiej Administracji Obwodowej podpisali list intencyjny w sprawie rocznego wypożyczenia obrazu. Wielkie malowidło (3,85 x 8 m) można będą mogli oglądać zwiedzający Zamek Książ, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

„Krwawa niedziela. 1905” powstała w 1905 roku w Wiedniu. Obraz Wojciecha Kossaka uwiecznia styczniowe wydarzenia z 1905 r., kiedy to wojska carskie zmasakrowały demonstrację robotniczą przed Pałacem Zimowym w Petersburgu. W 1917 r. obraz został sprzedany polskiemu kupcowi, Kazimierzowi Dziewickiemu i trafił do zbiorów warszawskiej Zachęty, gdzie znajdował się do końca drugiej wojny światowej.

Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.