szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obrazy Juliana Fałata wrócą do Polski

23.09.2011

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Przekazanie dwóch obrazów Juliana Fałata – „Naganka na polowaniu w Nieświeżu” i „Przed polowaniem w Rytwianach” odbyło się 22. września br. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. W uroczystości uczestniczyli prezydent Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski . Obecnie trwa organizacja transportu- ze względu na specjalną procedurę obowiązującą przy przewożeniu dzieł sztuki.

Naganka na polowaniu w Nieświeżu i Przed polowaniem w Rytwianach pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, zaginęły w czasie II wojny światowej. Obrazy zostały wystawione na sprzedaż w nowojorskich domach aukcyjnych w 2006 roku i odzyskane dzięki staraniom MKiDN.

Podczas uroczystości Minister Bogdan Zdrojewski wręczył honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” agentom federalnej agencji dochodzeniowej Immigration & Customs Enforcement (ICE), którzy odegrali znaczącą rolę w pomyślnym zakończeniu sprawy.

Julian Fałat (1853-1929), Naganka na polowaniu w Nieświeżu

Julian Fałat (1853-1929), Naganka na polowaniu w Nieświeżu,1891 r., akwarela, 65 x 176 cm

Akwarela „Naganka na polowaniu w Nieświeżu”, znana również pod tytułem Polowanie w Nieświeżu, należy do większej grupy obrazów Fałata związanych z polowaniami w białoruskich lasach należących do książąt Radziwiłłów. Obraz posiada wysoką, galeryjną wartość artystyczną, a przez specjalistów określany jest jako przełomowy w twórczości artysty. Pierwszym właścicielem obrazu był Ludwik Norblin, który w 1914 roku przekazał go (wraz z 11 innymi obrazami) do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie dzieło znajdowało się do wybuchu II wojny światowej.

Julian Fałat (1853-1929), Przed polowaniem w Rytwianach, przed 1901 r.

Julian Fałat (1853-1929), Przed polowaniem w Rytwianach, przed 1901 r., olej na płótnie, 50 x 150 cm

„Przed polowaniem w Rytwianach” to obraz należący do najbardziej popularnej tematyki twórczości Fałata. Jego powstanie ma związek z pobytem artysty w majątku hr. Potockich na kielecczyźnie, który miał miejsce w II połowie l. 90. XIX w. W 1904 r. płótno zakupiono do zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1939 r., po zajęciu budynku Zachęty przez Niemców, obraz przewieziono do Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaginął prawdopodobnie w 1944 r. W zbiorach Muzeum zachowała się jego oryginalna, ozdobna rama.

Zrodlo: mdikn.gov.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.