szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wilanów Dzielnicą Sztuki

06.10.2011

Magazyn

5 października b.r. w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się uroczysta konferencja prasowa inaugurująca projekt „Wilanów Dzielnicą Sztuki”, którego pomysłodawcami są Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy oraz Dom Aukcyjny Abbey House.

Sygnatariusze Projektu "Wilanów Dzielnica Sztuki"

Projekt w swoim założeniu ma realizować ideę współczesnego mecenatu sztuki poprzez organizowanie wernisaży i wystaw promujących dzieła szczególnie młodych, zdolnych artystów wśród szerokiej publiczności. Koronną misją inicjatywy są działania edukacyjne w ramach, których planowane są zarówno zajęcia dla dzieci i młodzieży z wilanowskich szkół i przedszkoli, które będą prowadzić m.in. artyści współpracujący z Abbey House. Częścią projektu będzie także współpraca wilanowskich szkół i instytucji kultury w ramach programów edukacyjnych prowadzonych przez instytucje będące sygnatariuszami wilanowskiego porozumienia (w tym m.in. Muzeum Pałac w Wilanowie, Zachęta, ASP, MCKiS, czy Muzeum Etnograficzne). Projekt zakłada także cykl szkoleń z zakresu inwestowania w sztukę, art bankingu oraz wealth management, a także comiesięczne, kameralne Obiady Czwartkowe, czyli spotkania ludzi mediów, sztuki i biznesu poświęcone dyskusjom o rynku sztuki, twórczości artystów i bieżących wydarzeniach związanych z szeroko pojętym światem sztuki. Pierwszy Obiad Czwartkowy w ramach projektu odbędzie się już w najbliższy czwartek w restauracji Villa Nuova mieszczącej się na terenie Wilanowa. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem będą zaplanowane na wrzesień 2012 roku Biennale Sztuki.

Wyjątkowość projektu podkreśla jego znamienite grono partnerów wśród których znalazły się uznane i cenione instytucje zarówno kulturalne jak i biznesowe:

Muzeum Pałac w Wilanowie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki,  Muzeum Plakatu w Wilanowie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Fundacja Sztuka i Technologia, Fundacja XIX Dzielnica, Fundacja Kultura i Sztuka ponad Granicami,  Totalizator Sportowy Sp. z o.o., NFI Empik Media & Fashion S.A., Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Akademia Sztuk Pięknych.

dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis

Przedstawiciele tych instytucji na wczorajszej konferencji podpisali porozumienie o współpracy przy projekcie „Wilanów Dzielnicą Sztuki” dając mu symboliczny początek.

W imieniu dzielnicy Wilanów porozumienie podpisał Burmistrz Dzielnicy,  Ludwik Rakowski wraz ze swoimi zastępcami, w imieniu Abbey House swój podpis złożył jego założyciel – Paweł Makowski, natomiast Muzeum Pałac w Wilanowie reprezentował jego dyrektor – Paweł Jaskanis.

Ten projekt stwarza przede wszystkim szansę rozwoju rodzimej sztuki młodej – mówił Artur Buczyński, Zastępca Burmistrza dzielnicy Wilanów, który prowadził konferencję. – Mamy nadzieję, że dzięki niemu nie tylko zwiększymy dostępność do wiedzy o sztuce, czy możliwość obcowania z nią, ale również wywołamy  społeczną debatę o potrzebie wspierania sztuki i pielęgnowania jej.  Chcemy zainteresować sztuką ludzi młodych, bo to oni już dzisiaj budują historię naszej pokoleniowości, w której polska sztuka powinna zajmować kluczowe miejsce.- dodał Buczyński na konferencji.

To wyjątkowy projekt, który stwarza silną płaszczyznę dialogu pomiędzy instytucjami kulturalnymi i biznesem – przekonywał Paweł Makowski, założyciel Abbey House. – Owocem tej współpracy może być nie tylko rozkwit rodzimego rynku sztuki, ale także zerwanie mitu o niszowości sztuki, a w konsekwencji może nawet początek mody na sztukę.

Paweł Makowski założyciel Abbey House

O nobliwości projektu świadczy także miejsce, w którym podpisano porozumienie – przekonywał dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis. Wyraził również zadowolenie z faktu, że do projektu udało się zaprosić nie tylko samorząd, instytucje kultury, czy przedstawicieli sektora NGO, ale również przedstawicieli biznesu. Dodał przy tym, że mecenatu potrzebują dzisiaj nie tylko młodzi artyści i sztuka współczesna, ale także instytucje takie jak pałac w Wilanowie i wiele innych zabytków, albowiem jest to część naszego dziedzictwa narodowego.

Zwieńczeniem rozpoczęcia projektu będzie odsłonięcie dwóch siatek outdoorowych promujących projekt „Wilanów Dzielnicą Sztuki”, które zawisną na frontowych ścianach budującego się ratusza w Wilanowie. Odsłonięcie siatek będzie połączone z niezwykłym widowiskiem laserowym, odbędzie się 15 października b.r.

Źródło: info. prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.