szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Rekord cenowy za dzieło Józefa Mehoffera

14.10.2011

Aukcje, Polska, Rekordy aukcyjne

Sklep rynekisztuka

Józef Mehoffer „Portret Laszczki”

Wybitne dzieło Józefa Mehoffera, które trafiło na rynek po raz pierwszy, podczas wczorajszej aukcji w Desie Unicum zostało sprzedane za 264 500 złotych, bijąc tym samym rekord za pracę tego artysty. Nowym właścicielem jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Ten muzealnej klasy obraz został zakupiony z wywoławczych 160 000 zł za łączną kwotę 264 500 zł (z opłatą aukcyjną) podczas 171 Aukcji Dzieł Sztuki w Desie Unicum. Już samo pojawienie się obrazu w obrocie aukcyjnym bardzo zainteresowało zarówno kolekcjonerów prywatnych jak i instytucjonalnych. Po „zaciekłej” licytacji obraz trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja skorzystała z przysługującego rejestrowanym muzeom prawa pierwokupu, przyznającego mu pierwszeństwo do zakupu zabytku za kwotę wylicytowaną[1]. Pojawienie się portretu na aukcji było nie lada gratką, tym bardziej że dzieło przez kilkadziesiąt lat pozostawało w rękach rodziny portretowanego, a następnie w latach 60. trafiło do zacisza prywatnej kolekcji.

Obiekty tak wysokiej klasy bardzo rzadko pojawiają się w obrocie rynkowym, a jeszcze rzadziej trafiają na aukcje. Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło obraz do swojej kolekcji, korzystając z przysługującego mu prawa pierwokupu. Dzieło Mehoffera jest wybitne, dlatego tym bardziej cieszymy się, że będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Chcielibyśmy, aby takich transakcji było jak najwięcej – mówi Juliusz Windorbski, Prezes Zarządu Desy Unicum.

Przedstawienie to, choć skromne w treści, stanowi majstersztyk sztuki malarskiej, co potwierdziło jury krajowej wystawy sztuki we Lwowie przyznając mu złoty medal już w roku powstania dzieła.  Obraz ten, namalowany przez zaledwie 25-letniego Józefa Mehoffera, w początkowym okresie jego pobytu w Paryżu, przedstawia siedzącego w swojej pracowni zadumanego rzeźbiarza Konstantego Laszczkę. Nad siedzącym artystą góruje czerwona zasłona, po jego lewej stronie znajduje się kunsztownie namalowany piecyk węglowy.

dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie:

Zobaczyłam „Portret Laszczki” w katalogu Domu Aukcyjnego DESA Unicum i od razu wiedziałam, że jest to obiekt klasy muzealnej i musi wzbogacić naszą kolekcję. Podjęłam kroki, aby przekonać MKiDN, że jest to dzieło wyjątkowe, i powinno trafić do naszych zbiorów. Pragnę gorąco podziękować Ministerstwu za docenienie wagi tego obrazu dla kolekcji Muzeum i szybkie zasilenie naszej kasy a także Domowi Aukcyjnemu Desa Unicum za przychylność.

Wśród najważniejszych powodów naszego zainteresowania warto wskazać, że jest to najwcześniejszy obraz olejny znacznego formatu Józefa Mehoffera, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu wieków. Na sygnaturze artysty widnieje nawet  dzienna data jego powstania, 14 kwietnia 1894. Na obrazie przedstawiona jest bardzo ważna postać dziejów polskiej sztuki, rzeźbiarz, Konstanty Laszczka, w jego paryskiej pracowni. Uważa się, że męskie portrety jako temat malarski są mało efektowne, jednak portret Konstantego Laszczki temu przeczy.

Odznacza się znakomitą kompozycją kolorystyczną z płaszczyznami i akcentami czerwieni, kunsztownym światłocieniem i pogłębionym nastrojem zadumy.  Wyposażenie paryskiej pracowni artysty – cygana: piecyk-koza, drabina, kotara i rozrzucone  gipsy – atrybuty sztuki rzeźbiarskiej znamy z innych dzieł literackich i malarskich mówiących o trudnym losie adeptów sztuki. Ten obraz uzupełnia posiadaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie znakomitą kolekcję dzieł Józefa Mehoffera. Wizytówką zbiorów jest „Dziwny ogród” z 1903 r., przedstawiający rodzinę artysty, jego syna,  żonę i piastunkę na tle ogrodu, niezwykle atrakcyjnym obrazem jest  również „Słońce majowe” przedstawiające werandę domu artysty. W kolekcji znajdują się też „Muza”, „Autoportret”,  „Portret żony na złotym tle” a także projekty witraży.

„Portret Laszczki” będzie otwierał ekspozycję obrazów Mehoffera i będzie stale wystawiany w Muzeum. Po raz pierwszy będzie można go zobaczyć w dniu otwarcia Muzeum w maju 2012 roku, w 150. rocznicę powstania MNW, kiedy otworzymy nasz gmach po przyspieszonej modernizacji.

 


[1] podstawa prawna: ustawa z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, Dz. U. z 1997 r. Nr 5., poz. 24, z późn. zm.

 Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.