szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Portret Wyspiańskiego sprzedany za 1 mln 150 tys. zł

16.10.2011

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce, Rekordy aukcyjne

Źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art

„Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)” Stanisława Wyspiańskiego został sprzedany za 1 mln 150 tys. zł podczas niedzielnej aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art w Warszawie. Nowym właścicielem dzieła został prywatny kolekcjoner. Cena wywoławcza wynosiła 430 tys. zł. 

Obraz przedstawiający dziewczynę wśród kwitnących pelargonii Wyspiański wykonał pastelami, techniką przeważającą w jego malarstwie. Dzieło ma wymiary 65,5 cm na 48,5 cm. Obok wystawionego na sprzedaż, jeden z 1905 roku jest własnością rodziny Leszczyńskich, a drugi,  należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Sprzedawcą dzieła jest anonimowy kolekcjoner ze Szwecji. Wiadomo, że przed lub w czasie wojny „Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)” trafił do prywatnych zbiorów w Częstochowie, ostatecznie do Szwecji.

Czytaj więcej

Rodzina Pareńskich

Sportretowana wśród kwitnących pelargonii kilkunastoletnia panienka, Eliza Pareńska, zwana Lizą lub Lizką (późniejsza Edwardowa Leszczyńska), była najmłodszym z czworga dzieci doktora Stanisława Pareńskiego i Elizy z Mühleisenów.

Jej siostrami były – Maria (Maryna), późniejsza Raczyńska-Jasieńska-Grekowa oraz Zofia, później żona Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jan, brat panien Pareńskich, zginął śmiercią lotnika podczas walk polsko-ukraińskich w 1919 roku.

Z rodziną państwa Pareńskich Wyspiański był blisko zaprzyjaźniony.
Od roku 1896 bywał w ich gościnnym domu, znajdując tam życzliwość i zrozumienie. Pani Eliza Pareńska, którą – z uwagi na jej wykształcenie i kulturę – nazywano „krakowską Aspazją”, była też częstokroć pierwszą słuchaczką wierszy i dramatów poety, odczytywanych w jej salonie.

Wyspiański znalazł w niej tak wielbicielkę swoich talentów, jak i oddaną przyjaciółkę, gotową zawsze śpieszyć z pomocą jemu i jego rodzinie. Państwo Pareńscy zamawiali, kupowali i kolekcjonowali obrazy artysty, a pani Eliza często dyskretnie pomagała w ich sprzedaży. Wyspiański kilkakrotnie i w różnych ujęciach portretował urocze panny Pareńskie. Warto przypomnieć także, że Maria-Maryna i Zosia były pierwowzorami postaci z Wesela (premiera 1901).

Modelką artysty była też Liza, najmłodsza z panien Pareńskich; oprócz Portretu z pelargoniami, Wyspiański namalował też jej Portret podwójny (1905; obraz zaginiony podczas wojny). W obu powtarza się motyw kwiatów – tu pelargonii, tam róż.

Źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art

Stanisław Wyspiański (1869-1907), jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem i grafiką, napisał blisko dwadzieścia dramatów, tworzył poezję, projektował meble i wnętrza. Jego twórczość plastyczna skupiała się na przedstawieniach ludzi, głównie jego bliskich i przyjaciół. Wyspiański stworzył serię portretów młodych dziewcząt. Malował najczęściej pastelami, tworzył także obrazy olejne. Na obrazach wykonywanych pastelami charakterystyczne są plamy barw zamkniętych wyraźnym konturem.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.