szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Siemiradzkiego „Sjesta patrycjusza” nie został sprzedany

23.10.2011

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce

Obraz Henryka Siemiradzkiego „Sjesta patrycjusza” z 1881 r., który trafił na licytację w Domu Aukcyjnym Rynek Sztuki w Łodzi, nie został sprzedany. Jego cena wywoławcza wynosiła 1,9 mln zł. To prawdopodobnie najwyższa cena wywoławcza za obraz wystawiony na aukcjach w Polsce w ostatnich latach.

„Sjesta patrycjusza” Henryka Siemiradzkiego, Źródło: Dom Aukcyjny Rynek Sztuki

„Sjesta patrycjusza” to obraz olejny na płótnie o wymiarach 76 na 125 cm, o tematyce nawiązującej do życia codziennego władców starożytnego Rzymu. Dzieło wystawione na aukcji w Łodzi pochodzi z kolekcji prywatnej. Obraz został kupiony w Stanach Zjednoczonych w latach 90-tych, później przyjechał do Polski. Cały czas znajdował się w rękach prywatnych kolekcjonerów.

Według przedstawicieli Domu Aukcyjnego Rynek Sztuki, nie było na aukcjach w Polsce tak drogiego obrazu od czasu, gdy także w Łodzi w 2009 roku zaoferowano za taką samą cenę wywoławczą dzieło tego samego artysty „Kuszenie św. Hieronima”; obraz został wówczas sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi. Podobnie jak słynne „Pochodnie Nerona” Siemiradzki namalował „Sjestę…” w kilku wersjach.

W Polsce płótna Siemiradzkiego oglądać można w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum w Sukiennicach w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) – polski malarz, przedstawiciel akademizmu. Tematykę swoich dzieł czerpał z antyku. Malował monumentalne, teatralne kompozycje. Był autorem wielu obrazów a także kurtyn teatrów w Krakowie oraz we Lwowie. W 1879 r. ofiarował obraz „Pochodnie Nerona” miastu Kraków, jako pierwszy obraz do tamtejszego Muzeum Narodowego.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.