szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Cenne grafiki kolekcjonerskie na sprzedaż

25.10.2011

Magazyn

Zachęta, posiadająca bogaty i różnorodny zbiór grafik, proponuje wybór kilkuset prac, które mogą wzbogacić Państwa kolekcję lub ją zapoczątkować. Grafika artystyczna jest jedną z podstawowych technik wykorzystywanych przez wybitnych twórców, także tych na co dzień posługujących się innymi mediami. Obecnie nieco zapomniana i niedoceniana, jest sporadycznie prezentowana na wystawach.

Do sprzedaży zostało przeznaczonych 305 grafik ze zbioru liczącego ponad 2 200 prac. Wybrane egzemplarze to w dużej mierze dublety, prace m.in. Haliny Chrostowskiej, Leszka Rózgi, Franciszka Bunscha, Mieczysława Jurgielewicza, Marii Hiszpańskiej-Neumann, Konrada Srzednickiego, Jerzego Panka, Mieczysława Wejmana, a także prace innych autorów rzadko wypożyczane na ekspozycje.

Zygmunt Kotlarczyk, Ryba, 1960, drzeworyt

Zachęta wspiera dobrą praktykę zachowania prawa pierwokupu dla instytucji kultury, organizując dla nich osobny dzień sprzedaży, dlatego uprzedzamy, że oferta przeznaczona dla wszystkich odbiorców może być mniejsza.

Podobnie jak w przypadku aukcji organizowanych wcześniej przez galerię, naszym celem jest nie tylko uporządkowanie zbiorów, ale także ożywienie kolekcji. Pragniemy wprowadzić na rynek sztuki niektóre z dzieł, dając im szansę na ponowne odkrycie przez koneserów. Pełne informacje o sprzedanych pracach pozostaną w dokumentacji kolekcji Zachęty.

 Historia zbiorów Zachęty jest długa i burzliwa, odzwierciedla skomplikowane dzieje instytucji. Kolejne zmiany statusu galerii spowodowały, że prace gromadzone przez lata nie miały ze sobą wiele wspólnego, tworząc raczej zbiór niż kolekcję. Dopiero od początku lat 90., czyli od momentu, gdy Zachęta stała się samodzielną instytucją, rozpoczęto świadomą politykę zakupów oraz systematyczne porządkowanie i inwentaryzowanie posiadanych dzieł. Niedługo potem odbyły się pierwsze aukcje, organizowane nie tylko z myślą o budowaniu spójnej kolekcji, ale też o gromadzeniu środków na zakup nowych prac.

 Obecnie zasada poszerzania kolekcji jest wyraźnie określona — przede wszystkim trafiają do niej prace twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieła, które galeria współprodukuje w związku ze swoimi projektami, realizowanymi zarówno w gmachu Zachęty, jak i poza nim (np. w Pawilonie Polskim na biennale w Wenecji).

 W 2008 roku odbyła się aukcja obrazów ze zbiorów Zachęty, zakończona dużym sukcesem, dzięki której mogliśmy kupić szereg nowych, cennych prac (m.in. Joanny Rajkowskiej, Wojtka Bąkowskiego, Wojciecha Fangora, Marka Sobczyka, Zbigniewa Libery, Julity Wójcik, Juliana Jakuba Ziółkowskiego).

 Zachęta Narodowa Galerie Sztuki

25–26.11 (piątek, sobota) wstęp wolny

godz. 12–20


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.