szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 Aukcja Młodej Sztuki: Street art wkracza na salony

13.11.2011

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce

10 Aukcja Młodej Sztuki odbędzie się w Desie Unicum już 24 listopada. Celem aukcji jest promocja młodych, zdolnych twórców, którzy dopiero zaczynają funkcjonować na rodzimym rynku sztuki. To także doskonała okazja do nabycia prac twórców młodych, w tym także tych już uznanych, których pozycja ugruntowała się poprzez udział w poprzednich edycjach. Cena wywoławcza – jak zawsze 500 zł – to doskonała okazja do nabycia dzieł unikatowych, jak również do rozpoczęcia przygody ze sztuką i jej kolekcjonowaniem.

Mateusz Rybka, Źródło: Desa Unicum

Aukcje Młodej Sztuki to próba przełamania stereotypu, że dobra sztuka musi być bardzo kosztowna. Możliwość nabycia prac, które nie tylko będą cieszyć kupującego poprzez obcowanie z nimi, ale również mogą stanowić niezłą inwestycję, jest dobrą okazją dla tych, dla których liczy się unikalność i wysoki poziom artystyczny. Dla początkujących kolekcjonerów taki kontakt ze sztuką jest sposobem przełamania strachu przed inwestowaniem w sztukę.

Na 10 Aukcji Młodej Sztuki w Desie Unicum zaprezentowanych zostanie kilka prac street artowych, obecnie jednego z najmodniejszych trendów w twórczości młodych. Są to prace m.in. Mateusza Rybki, który wykorzystał dykty z plakatów wyborczych, obraz duetu Sepe i Chazme – czołowych polskich street artowców, którzy zdobyli szerokie uznanie w środowisku także poza granicami kraju, czy też praca Zbioka (Sławek Czajkowski) – twórcy murali i interwencji miejskich związanego ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace prezentowane były również w przestrzeniach galeryjnych. Jest autorem koncepcji kilku wystaw, a także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (premiera w kwietniu 2011). Tristan Manco, krytyk specjalizujący się w dziedzinie graffiti, określił go mianem „Ferdynanda Légera współczesności”. Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Jest laureatem Grand Prix 9. Konkursu im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy w 2009 r., w tym samym roku otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za granicą Zbiok wystawia m.in. w galerii Banksy’ego obok takich artystów jak BLU oraz sam Banksy.

Innym artystą, na którego szczególnie warto zwrócić uwagę jest Marek Firek – założyciel i członek nieistniejącej już artystycznej grupy Ładnie (wraz  z Bujnowskim, Maciejowskim, Sasnalem i Tomczykiem-Kurosawą). W 1986 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury krakowskiej Politechniki. 1989 – dyplom na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, a w 1998 – kwalifikacje I stopnia (doktorat) na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Od 1988 pracuje w samodzielnym Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury (Politechnika, Kraków). Prezentowana na tej aukcji serigrafia Firka z 2002 r. malowana jest akrylem, stąd każda stanowi unikat. Praca pt. „Czy Grupa Ładnie się rozpadnie?” pochodzi z ostatniego roku działalności tej grupy i okazała się prorocza dla jej dalszych losów.

Malwina Rzonca, Diona, Źródło: Desa Unicum

Jak zwykle nie zabraknie interesujących debiutów, jak chociażby ciekawa w konwencji obrazu za szybą praca Jagody Szymańskiej, fotorealistyczna „Fatamorgana” Pauliny Zalewskiej czy konceptualna, utrzymana w klasycznym duchu awangardy zeszłego wieku, praca Piotra Sakowskiego. W ofercie znajdują się też prezentacje dowcipnego podejścia artystów do rzeczywistości zabarwionego nutą krytycyzmu, m.in. w pracach Łukasza Chojeckiego, Stefana Hanćkowiaka, Roksany Kularskiej-Król (Roxi) czy Rafała Czępińskiego.

Chazme Sepe, Wariacje2, Źródło: Desa Unicum

Przygotowując ofertę nie zapomnieliśmy o artystach, którzy już parokrotnie gościli na naszych aukcjach, a których prace gwarantują wysoki poziom artystyczny, są to m.in. obrazy Artura Trojanowskiego, Daniela Perełkiewicza, Uli Pągowskiej czy grupy The Krasnals. Swoje miejsce w katalogu mają także tegoroczni absolwenci szkół artystycznych.

Aukcja odbędzie się w Domu Aukcyjnym Desa Unicum, Marszałkowska 34-50,
dn. 24 listopada 2011 roku, o godz. 19. Wystawa obiektów aukcyjnych od 17 listopada
w Salonie Wystawowym Marchand, Pl. Konstytucji 2, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 oraz w soboty 11-16.

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.