szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Berdyszak Gierowski Kałucki Kamoji z kolekcji Waldemara Andzelma

16.11.2011

Magazyn

Do końca stycznia przyszłego roku w Muzeum Miasta Łodzi można zobaczyć wystawę znakomitych artystów: Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Jerzego Kałuckiego oraz Kojiego Kamoji – reprezentujących nurt sztuki abstrakcyjnej i zaliczanych do czołówki polskiego malarstwa współczesnego XX wieku. Wszystkie obrazy pochodzą z prywatnej kolekcji Waldemara Andzelma. Ta imponująca kolekcja, gromadzona przez lata w oparciu o wiedzę oraz przyjaźń kolekcjonera z twórcami, jest bez wątpienia jedną z ciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce.

Poprzez współpracę z prywatnymi kolekcjonerami Muzeum Miasta Łodzi pragnie odkrywać i przybliżać zbiory polskiej sztuki, a także inicjować wydarzenia artystyczne, badania i dyskurs nad zasobami naszego dziedzictwa kulturowego. Pokazywanie prac z prywatnych kolekcji, do tej pory rzadko publicznie prezentowanych, umożliwia badaczom i znawcom sztuki pogłębianie wiedzy.

Stefan Gierowski CLI, 1963 r olej, płótno, Źródło: muzeum-lodz.pl

Koji Kamoji Chata, 1982 r. olej, sklejka, Źródło: muzeum-lodz.pl

Jerzy Kałucki Niepodległość trójkątów, 1987 akryl, płótno, Źródło: muzeum-lodz.pl

Jan Berdyszak Otoczenie przepływające przez błękit, 1971-1972, olej, płótno Berdyszak, Źródło: muzeum-lodz.pl

Jan Berdyszak Koło podwójne Xiii, 1962 rok, olej, płótno 178x97 cm, Źródło: muzeum-lodz.pl

Kolekcja Waldemara Andzelma

Wystawa obrazów z kolekcji prywatnej Waldemara Andzelma jest kolejną prezentacją, która udowadnia, że prywatne i publiczne nie są ze sobą w konflikcie, ale znakomicie się dopełniają. Dzieła sztuki z kolekcji, udostępnione szerokiej publiczności „nie wiodą żywota wygnańców, skazanych na los prywatnej własności”, zamkniętej i niedostępnej. W przeszłości Muzeum prezentowało wiele kolekcji, m.in.: Wojciecha Fibaka, Toma Podla z USA, Heinza Essa z Niemiec czy Krzysztofa Musiała, którego zbiór tworzy ekspozycję stałą – łódzką Galerię Mistrzów Polskich.

Waldemar Andzelm – kolekcjoner z Lublina, zgromadził pokaźną zwartą kolekcję czterech znakomitych twórców – Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Jerzego Kałuckiego oraz Kojiego Kamoji – reprezentujących nurt sztuki abstrakcyjnej i zaliczanych do czołówki polskiego malarstwa współczesnego XX wieku.

Ta imponująca kolekcja, ukierunkowana na konkretnych artystów, jest bez wątpienia jedną z ciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Stworzenie jej nie byłoby możliwe, gdyby nie przyjaźń, która zrodziła się z czasem w wyniku osobistych kontaktów między Waldemarem Andzelmem i artystami. Te wzajemne, przyjacielskie relacje w konsekwencji wpłynęły na ukształtowanie się upodobań Andzelma, a także zdecydowały o charakterze gromadzonej kolekcji. Osobiste kontakty i rozmowy z artystami pogłębiały jego wiedzę o nich, a poznawanie ich sposobu myślenia pozwalało na ciągłe odkrywanie i pozyskiwanie nowych dzieł, jak też zrozumienie sztuki innych artystów, którzy swą uwagę koncentrują wokół zagadnień formy oraz relacji między elementami przestrzeni – ruchem, grą światła i kolorem.

Czytaj więcej

Źródło: Muzeum Miasta Łodzi

Wystawa czynna: 22 października 2011 – 29 stycznia 2012

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.