szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Malarstwo surrealistów rekordowo drogie

22.11.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Co kryje się za surrealizmem? Nie bez przyczyny okres ten, który rozpoczął się we Francji w 1924r., nazywany jest ‘epoką snów’.  W swoim manifeście surrealiści zakładali, że ich nadrzędnym celem będzie uzewnętrznienie swojej percepcji wewnętrznej oraz dopuszczenie do głosu swojej podświadomości, naturalnie w formie sztuki. I tak też się stało. Obrazy surrealistów odzwierciedlają w dużym stopniu przeżycia wewnętrzne artysty, bunt przeciwko logicznemu postrzeganiu świata jednocześnie nobilitując nonsens, absurd i to co na pozór niedostrzegalne. Wyjątkowość owych dzieł cieszy się popularnością po dziś dzień, co znajduje swoje odzwierciedlenie na najbardziej prestiżowych aukcjach świata.

10 najlepszych wyników aukcyjnych uzyskanych przez surrealistów

Źródło: artprice.com

Bez wątpienia do najwybitniejszych twórców tego nurtu należy Salvador Dali. Jego dzieła wywołują niesamowite emocje podczas licytacji, co niewątpliwie przekłada się na bicie kolejnych rekordów aukcyjnych. Zarówno Dom Aukcyjny Christie’s jak i  Sotheby’s przyczyniły się w tym roku do osiągnięcia nowego rekordu aukcyjnego. 9  lutego miała miejsce zaciekła licytacja niewielkiego dzieła ‘Etude pour 'Le miel est plus doux que le sang’, które uważane jest za moment przełomowy w karierze S.Dali, głownie dzięki charakterystycznym motywom powielanym w późniejszych dziełach. Obraz osiągnął cenę 5.8 mln dolarów.

Salvador Dali, Portrait de Paul Eluard(1929)

Kolejny sukces aukcyjny twórczości Daliego nie kazał na siebie długo czekać. Już następnego dnia, tj.10 lutego 2011r., Dom Aukcyjny Sotheby’s zdołał wylicytować obraz  ’Portrait de Paul Eluard’ za oszałamiającą kwotę 12 mln funtów. Licytowany obraz pochodził ze znanej genewskiej kolekcji George Kostalitza zmarłego w 2010r.

Joan Miro to kolejny surrealistyczny artysta , którego dzieła rozchwytywane są za niebagatelne sumy podczas licytacji aukcyjnych. O jego niegasnącej popularności świadczy ilość obrazów sprzedanych podczas  aukcji na przestrzeni ostatnich 10 lat. 6 listopada 2001r. cena osiągnięta przez twórczość artysty po raz pierwszy przekroczyła próg 10 mln dolarów. Docenione zostały dwa obrazy: ‘Paysage sur les bords du fleuve Amour’ oraz ‘Portrait de Madame K.’. Można by przypuszczać, że z każdym rokiem obrazy Miro zyskują na wartości.  Dzieło ‘La caresse des étoiles’ jest na to niezbitym dowodem. W listopadzie 2004r. obraz osiągnął cenę 10.5 mln dolarów a ponownie licytowany w roku 2008 zwiększył swoją wartość o 45% osiągając cenę 15.2 mln dolarów podczas licytacji w Domu Aukcyjnym Christie’s.

Pozostałe sukcesy artysty to obraz ‘Le coq’, który osiągnął cenę 11 mln dolarów na aukcji w Domu Aukcyjnym Christie’s oraz wystawiony na aukcję w paryskim Domu Aukcyjnym Aguttes ‘Blue Star’ sprzedany za  13.4 mln dolarów.

Réné Magritte od 2002r. utrzymuje się w czołówce rankingu najlepiej sprzedających się twórców surrealistycznych. Moment zwrotny nastąpił dla artysty właśnie w roku 2002 kiedy to pod młotek trafił obraz ‘L’empire des lumières’. Osiągnął on wtedy niesłychanie wysoką cenę 11.5 mln dolarów i przez długi okres, bo aż do 2007r., żaden z surrealistycznych artystów nie przewyższył wspomnianej ceny. W 2007 roku obraz artysty ‘Le prêtre marié’ ustanowił drugi rekord w dorobku artysty.

Giorgio de Chirico to kolejny prekursor surrealizmu oddający metafizyczne przeżycia w swych obrazach. Jego dzieła  cieszą się szczególną popularnością we włoskich domach aukcyjnych. Aczkolwiek podczas historycznej sprzedaży kolekcji Pierre Bergé / Yves Saint Laurent, która została zorganizowana przez Dom Aukcyjny Christie’s w Paryżu 23 lutego 2003r., obraz Chirico ‘Il Ritornante’ osiągnął zaskakująco wysoką cenę 12.5 mln dolarów podwajając dotychczasowy wynik aukcyjny artysty.

Epoka snów? Dzieła twórców surrealizmu zdecydowanie oddają tę metaforę. Natomiast sumy jakie osiągnęły do tej pory wyżej wymienione  obrazy  nie jednemu z nas mogą się tylko przyśnić.

 

Na podstawie: artprice.com

Tłum. i red. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.