szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Podróż na Wschód w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

22.11.2011

Magazyn

Do udziału w wystawie Podróż na Wschód zostaną zaproszeni artyści z  Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Ukrainy i Polski. Nie będziemy ani grupować prac w kącikach narodowych, ani też udawać, że kwestia tożsamości narodowej i przynależności państwowej jest niewidzialna. Młode państwowość i historia kraju wpływają na kondycję sztuki. Działalność artystyczna związana jest wszak nie tylko z zasobami własnymi artysty, ale także z uczelniami artystycznymi, instytucjami wspierającymi proces produkcji prac i ich wystawiania, wreszcie z licznością środowiska i obecnością kuratorów i krytyków sztuki. Są to żywe problemy, o których opowiadano nam nieledwie we wszystkich krajach. Pytamy zatem artystów o to, co ich porusza w danym miejscu i czasie.

Chingiz Babayev, Modification of Azerbaijan

Edwin Bendyk wieszczy, że rozwiązaniem różnych globalnych bolączek jest tworzenie stosunków międzyludzkich opartych na miłości, nie na konkurencji, hierarchii czy dominacji. Interesuje nas miłość, która wychodzi za ramy uczucia łączącego dwoje ludzi, szukamy pozytywnych emocji, które tworzą często alternatywne wobec państwa i kapitału powiązania ludzi na całym świecie. Chcemy zapytać artystów, jaką  ich zdaniem rolę odgrywają te emocje w postkomunistycznym społeczeństwie i czy budowanie nowego kapitału społecznego na pozytywnych relacjach jest utopijne, czy może ma jednak znamiona realności? Widzimy nasz projekt jako sytuację otwartą, tworzącą różnorodne ścieżki uczestnictwa i interpretacji – od oglądania i słuchania przez rozmowę, współuczestnictwo po pisanie. Będziemy gromadzić obiekty, organizować spotkania, dyskusje, wykłady, warsztaty, performance’y i instalacje w miejscach publicznych.

Sabina Shikhlinskaya, Dangerous Red, video, 2008

Zaproszeni artyści:
Armenia: Vahram Aghasyan, Ruben Arevshatyan, Samvel Baghdasaryan, Arman Grigoryan, Armine Hovhannisyan, Tigran Khachatryan;
Azerbejdżan: Rashad Alakbarov, CHINGIZ, Babi Badalov, Orkhan Huseynov, Sabina Shikhlinskaya;
Białoruś: Anna Chkolnikova, Aleksander Komarov, Marina Naprushkina, Sergey Shabohin, Oleg Yushko;
Gruzja: Bouillon Art Group, Lado Darakhvelidze, Elene Rakviashvili, Nino Sekhniashvili, Sophia Tabatadze;
Mołdawia: Veaceslav Druta, Tatiana Fiodorova, Maxim Kuzmenko, Dumitru Oboroc, Stefan Rusu;
Ukraina: Anatoly Belov, Alevtina Kakhidze, Yaroslava-Maria Khomenko, Volodymyr Kuznetsov,
Stas Volyazlovsky, TanzLaboratorium;
Polska: Alicja Bielawska, Kuba Dąbrowski, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska, Dominik Jałowiński, Anna Molska, Joanna Rajkowska.
m
Wydarzenie jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011: www.uwaganakulture.pl
Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych Polskiej Prezydencji można znaleźć na www.culture.pl
Zapraszamy na stronę Europejskiego Kongresu Kultury http://www.culturecongress.eu/.
Źródło: mocak.com.pl
m

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.