szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„COMING OuT” – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie

24.11.2011

Magazyn

W tym roku już po raz trzeci miłośnicy sztuki współczesnej mogą zapoznać się z pracami absolwentów warszawskiej ASP wyłonionymi na wystawę przez Rady Wydziałów.

Podczas pokazu „COMING OuT” prezentowanych jest 21 wyróżnionych prac dyplomowych autorstwa absolwentów siedmiu wydziałów (Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Wzornictwa, Architektury Wnętrz, Sztuki Mediów i Scenografii oraz Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki) stołecznej uczelni. W ich wyborze uczestniczyła także Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

– Wśród wyselekcjonowanych prac są takie, które zapadły mi w pamięć. Należy do nich doskonale przygotowany i zrealizowany projekt Marty Kopyt, którego główną część stanowi happening na służewieckim torze wyścigowym. Artystka, nawiązując do absurdalnych działań rodem z Monty Pythona, zorganizowała akcję bicia rekordu toru w biegu na 100 metrów w wykonaniu sztucznego konia. Koń o imieniu Pan Nelson, wspomagany przez krzepkich pomocników, odbył pełen rytuał towarzyszący zwykłej gonitwie i ustanowił rekord z wynikiem 17,34 sekundy. Film dokumentujący całe wydarzenie, sam Pan Nelson oraz zaprojektowane przez artystkę akcesoria dżokeja to niektóre elementy tego niezwykłego dyplomu. Oryginalny pomysł, perfekcyjne wykonanie, a przede wszystkim humor stanowią niepodważalne zalety tej pracy.

Zupełnie innego rodzaju przedsięwzięciem jest praca Malwiny Chabockiej, która przygotowała przedstawienie inspirowane życiem i twórczością Francisa Bacona. Z rozmachem wykreowany spektakl sytuuje się na pograniczu teatru, instalacji, baletu i musicalu. Na uwagę szczególnie zasługuje jego opracowanie plastyczne, a zwłaszcza rozbudowana scenografia, w którą artystka w ciekawy sposób wkomponowała motywy znane z malarstwa Bacona.

[vsw id=”drUGa8ATebI” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Nie sposób też pominąć monumentalnej instalacji rzeźbiarskiej Bartosza Sandeckiego, znakomicie wyeksponowanej w dwukondygnacyjnej, surowej przestrzeni. Wysoka na sześć metrów struktura zbudowana na planie koła z pomalowanych na czarno i ustawionych na sztorc desek połączonych smołą, tworzy zamkniętą formę, do wnętrza której można zajrzeć z górnego poziomu sali lub przez niewielką szparę w dolnej części budowli. Smolista czerń i „poszarpane” zwieńczenie z niewyrównanych do jednej wysokości desek nadają obiektowi groźny, niepokojący charakter i otwierają pracę na mocne, metaforyczne interpretacje – opowiada Ewa Gorządek.

Pierwszy pokaz najlepszych dyplomów warszawskiej ASP odbył się w 2009 roku.

 Koncepcję pierwszej edycji przygotowywałem z nadzieję, że stanie się on istotnym wydarzeniem, które na trwałe zagości w kalendarzu jesiennych imprez artystycznych uczelni i chlubnie zapisze się w życiu kulturalnym nie tylko Warszawy, ale i całego kraju. Tak też się stało, potwierdzeniem tego jest ogromne zainteresowanie instytucji kulturotwórczych, liczba zwiedzających wystawę oraz towarzyszący jej rozgłos w mediach – mówi prof. Paweł Nowak, prorektor ASP w Warszawie.

Wernisaż: 25 listopada 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 4 grudnia 2011.
Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272
Warszawa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.