szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF2011

24.11.2011

Magazyn

Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF2011 odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski już po raz szósty. Każdego roku festiwal przybiera inną formułę, goszcząc artystów sztuki performance z całego świata.

Każda kolejna edycja festiwalu jest próbą ukazania tendencji i drogi ewolucji tego gatunku sztuki, również w twórczości młodych artystów. W tym roku do udziału zaproszonych zostało szesnastu artystów z dwunastu krajów, dziesięciu z nich wyłonionych zostało w drodze programu otwartego openEPAF, skierowanego do młodych twórców. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest próba uchwycenia relacji między artystami tworzącymi w kulturze Wschodu i Zachodu. Spotkanie artystów młodszej i średniej generacji, których twórczość wyrastała na obrzeżach różnych kultur jest okazją stworzenia wspólnej platformy dialogu oraz wzajemnych inspiracji. Konfrontacja różnych postaw artystycznych, jest niewyczerpanym źródłem refleksji nad różnicami i podobieństwami w sposobie postrzegania nie tylko sztuki ale i świata.

Europejski Festiwal Sztuki Performance EPAF2011

Wystąpią: Yannick Franck (Belgia), Luciana Freire D’Anunciacao (Kanada), HP Process (Francja), Marijana Jovanovic (Serbia/Norwegia), Lushan Liu (Chiny/Japonia), Nathalie Mba Bikoro (UK), Katerina Olivova (Czechy), Żaklina Piechanowska (Polska), Ting-Tong Chang (Tajwan/UK), Łukasz Trusewicz (Polska).

24 – 27.11.2011
Kurator festiwalu: Waldemar Tatarczuk
Współpraca: Grzegorz Borkowski, Paulina Kempisty

W programie chińskim festiwalu wystąpi 4 artystów. Chen Jin, oprócz działalności artystycznej jest również kuratorem festiwalu OPEN organizowanego nieprzerwanie od 12 lat, początkowo w Pekinie a obecnie w Szanghaju. Yingmei Duan, należała do legendarnej grupy artystów East Village, tworzących w Pekinie w latach 90. niezależną sztukę awangardową, studiowała sztukę performance w pracowni Mariny Abramovic w Braunshweigu. Kolejna artystka, He Chengyao jest jedną z pierwszych, które podjęły w Chinach problem kobiecości i nagiego ciała, brała udział w wystawie Global Feminism w Brooklyn Museum w 2007 roku. Czwartym zaproszonym artystą jest Cui Tao reprezentujący młode pokolenie artystów performance w Chinach.

Program otwarty – openEPAF jest mocno zróżnicowany pod względem wybieranych przez artystów mediów. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć performances oparte wyłącznie na eksplorowaniu cielesności artysty, jak i takie, gdzie jego działanie będzie nierozerwalnie sprzężone z technologią.

Podczas festiwalu, oprócz performances odbędzie się blok teoretyczny, obejmujący spotkania i dyskusje z artystami z udziałem krytyków i historyków sztuki, pokazy oraz prezentacje wideodokumentacji performance.

24 listopada, czwartek
godz. 12.00, spotkanie z artystami, prezentacja programu festiwalu, dyskusja otwarta dla mediów. Prezentacja filmu EPAF 2010 (Budynek Laboratorium CSW)
godz. 18.00, oficjalne otwarcie festiwalu (Budynek Laboratorium CSW)
godz. 18.15 – 22.00, performances:
Ting-Tong Chang (przestrzeń przed Budynkiem Laboratorium CSW)
Łukasz Trusewicz (Budynek Laboratorium CSW)
Marijana Jovanovic (Budynek Laboratorium CSW)
Żaklina Piechanowska (Sala przy schodach CSW Zamek Ujazdowski)
HP Process (Budynek Laboratorium CSW)

25 listopada 2011, piątek
godz. 18.00 – 22.00 – performances:
Luciana Freire D’Anunciacao (Budynek Laboratorium CSW)
Chen Jin (Budynek Laboratorium CSW)
Kateřina Olivová (Sala przy schodach CSW Zamek Ujazdowski)
Yannick Franck (Budynek Laboratorium CSW)

26 listopada 2011, sobota
godz. 18.00-22.00 – performances:
Lushan Liu (Budynek Laboratorium CSW)
Cui Tao (hall, Budynek Laboratorium CSW)
He Chengyao (Budynek Laboratorium CSW)
Nathalie Mba Bikoro (Budynek Laboratorium CSW)
godz. 22.00 – zakończenie festiwalu (Budynek Laboratorium CSW)

27 listopada 2011, niedziela
godz. 12.00-15.00 – dyskusja podsumowująca festiwal z udziałem artystów oraz: Grzegorza Borkowskiego, Magdaleny Ujmy, Waldemara Tatarczuka (Budynek Laboratorium CSW)

24-27 listopada 2011
godz. 12.00-18.00 – pokazy wideoperformance (Budynek Laboratorium CSW)
Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.