szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa malarstwa Jerzego Nowosielskiego

28.11.2011

Magazyn

Jerzy Nowosielski, Autoportret, 1977, olej na płótnie, 50 x 70 cm, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Nowosielskich

W tarnowskiej Galerii Miejskiej BWA można oglądać retrospektywę zmarłego w lutym tego roku malarza. Ekspozycja jest częścią festiwalu ArtFest 2011.

Pierwsza retrospektywna wystawa po śmierci Jerzego Nowosielskiego prezentuje szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do lat 90. XX wieku. Są wśród nich portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje. Obrazy pochodzą ze zbiorów Fundacji Nowosielskich oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawie towarzyszy prezentacja wybranych wydawnictw oraz wykład Krystyny Czerni, autorki książki „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”.

– Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni – pisał o twórczości Nowosielskiego jego przyjaciel, poeta Tadeusz Różewicz.

Wystawa po raz kolejny dowodzi, że twórczość malarza stanowi na tle sztuki współczesnej zjawisko absolutnie odrębne. Ten aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najważniejszych awangardowych ugrupowań jaką była Grupa Krakowska, równocześnie twórczo rozwijał wielowiekową tradycję ikony, wierząc w zbawczą moc malarstwa. Zainteresowanie surrealizmem i malewiczowską abstrakcją połączył z wschodniochrześcijańskim podejściem do obrazu jako epifanii.

Tematyka religijna sąsiaduje u niego z portretem, martwą naturą, kobiecym aktem i pejzażami, a każde z tych przedstawień jest równie istotne, ponieważ pozwala na stworzenie ikony, umożliwiając artyście uwolnienie światła (ducha) z władztwa ciemności (materii).

Jerzy Nowosielski (1923-2011) – religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Rysownik i scenograf, teoretyk sztuki, filozof i teolog. Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945–1947. Od 1945-1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 roku członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Pracował jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych. W 1996 roku Zofia i Jerzy Nowosielscy założyli Fundację Nowosielskich wspierającą wybitne osiągnięcia kultury polskiej poprzez przyznawanie stypendiów i dorocznych nagród (których laureatami byli m.in. Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz). Jego twórczość stanowi na tle sztuki współczesnej zjawisko absolutnie odrębne. Ten aktywny uczestnik powojennych batalii o nową sztukę, współzałożyciel jednego z najważniejszych awangardowych ugrupowań jaką była Grupa Krakowska, równocześnie twórczo rozwijał wielowiekową tradycję ikony, wierząc w zbawczą moc malarstwa. Zainteresowanie surrealizmem i malewiczowską abstrakcji połączył z wschodniochrześcijańskim podejściem do obrazu jako epifanii. Tematyka religijna sąsiaduje u niego z portretem, martwą naturą, kobiecym aktem i pejzażami, a każde z tych przedstawień jest równie istotne, ponieważ pozwala na stworzenie „ikony”, umożliwiając artyście uwolnienie światła (ducha) z władztwa ciemności (materii).

Otwarcie: 25 listopada 2011, godz. 19:00.
Wystawa czynna do 31 stycznia 2012.

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.