szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa Francoise Gilot w Kunstsammlungen Chemnitz

01.12.2011

Magazyn

Znana i ceniona ‘muza Picassa’  – Francoise Gilot  obchodzi w tym roku swoje dziewięćdziesiąte urodziny. W ramach tej rocznicy od 26 listopada Kunstsammlungen Chemnitz zaprasza na retrospektywną podróż śladami twórczości artystki.

Autorka ponad 1,500 obrazów oraz 500 rysunków została zauważona już jako młoda artystka. Jej prace inspirowane były głównie licznymi podróżami artystki, która oddawała w nich zarówno to, co naturalne jak i abstrakcyjne. Tegoroczna wystawa poświęcona jest rysunkom Gilot.  Wystawa prezentująca malarstwo artystki miała miejsce w 2003 roku.

Francoise Gilot, Pastel drawing ‘Oceanic Woman’, 1986

Nie da się ukryć, że romans z Pablo Picasso wywarł istotny wpływ na twórczość oraz życie Gilot. Para poznała się w momencie kiedy Gilot miała 21 lat a Picasso 61. Znajomość ta trwała 9 lat a jej owocem była dwójka dzieci oraz książka napisana przez Gilot 11 lat po rozstaniu z mistrzem- ‘Life with Picasso’, której rekordowa  sprzedaż zapoczątkowała karierę pisarską artystki. Sukcesywnie pojawiały się książki ‘Interface: the painter and the mask’ (1983) czy też ‘Mattisse and Picasso: A Friendship In Art’ (1990).

Przemiany widoczne na rysunkach Gilot to nic innego jak surrealistyczna i analityczna poetyka życia. Artystka poprzez poszukiwanie symboli oraz czerpanie z życia punktów odniesienia wyznacza pewne archetypy. Jej dzieła przejawiają niezwykła umiejętność łączenia tego, co istotne w odczuciu artystki oraz klasyczne. Połączenie to sprawia, że dzieła artystki  odkrywane są ciągle na nowo przez kolejne pokolenia.

Źródło: artdaily.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.