szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsze Międzynarodowe Biennale Sztuki w Indiach

02.12.2011

Magazyn

Nalini Malani, Mother Indi, Govett-Brewster Art Gallery

Już od stycznia 2012 roku rusza The Kochi-Muziris Biennale w Nowym Delhi- pierwsze biennale sztuki w Indiach.

Wzorowane na posiadającym stuletnią tradycję- Venice Biennale- The Kochi-Muziris Biennale ma na celu przedstawić prace ponad 60 artystów światowej skali odnajdujących się w różnych formach. Co ciekawe, zaproszeni zostali również przedstawiciele sztuki z państw nie cieszących się sympatią Indii: Chin oraz sąsiadującego Pakistanu. Jak widać sztuka łagodzi obyczaje.

Co łączy zatem oba festiwale poza nadmorską lokalizacją? Według  artysty i współorganizatora The Kochi-Muziris Biennale–  Riyasa Komu, indyjski festiwal stawia dopiero swoje pierwsze kroki i wszelkie porównania nie powinny mieć tutaj miejsca. Celem nadrzędnym festiwalu jest niewątpliwie wpisanie się w pamięć miłośników sztuki poprzez zaprezentowanie swojego odrębnego i wyjątkowego charakteru. Docelowo The Kochi-Muziris Biennale ma być wydarzeniem widniejącym w międzynarodowym kalendarzu sztuki obok pozostałych biennale sztuki : Venice, The Basel Art Show w Szwajcarii czy The Shanghai Art Fair.

Organizatorzy mają nadzieję, że wzrost zainteresowania ciągle rozwijającą się sztuką indyjską przełoży się w znacznym stopniu na zainteresowanie Kochi-Muziris Biennale. Czy tak się stanie, czas pokaże. Faktem jest, że zeszły rok ustanowił nowy rekord dla nowoczesnej sztuki indyjskiej. Podczas aukcji w Christie’s w Londynie obraz  indyjskiego artysty o imieniu Syed Haider Raza-  ‘Saurashtra’, osiągnął cenę 2.4 mln funtów.

Indyjski festiwal biennale rozpoczyna się w styczniu 2012 roku, trwać będzie przez 3 miesiące.

Źródło: artknowledgenews.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.