szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Targi sztuki i próżności – Art Basel Miami Beach

02.12.2011

Magazyn

Niecałe 8,000 miłośników sztuki zjawiło się wczoraj w nocy podczas pokazu dla VIP-ów, stanowiącego początek prestiżowych targów sztuki współczesnej i najnowszej w Miami Beach – Art Basel.

Rzeźba “Mental Landscape” została sprzedana za $500,000.

Wczorajszy pokaz to wyjątkowa okazja dla poważnych koneserów sztuki, aby w pierwszej kolejności zakupić to, co współczesna sztuka ma najlepszego do zaoferowania. W przeddzień otwarcia targów, dla szerszego grona zainteresowanych, elita kolekcjonerów dostała pierwszeństwo zakupu prac najbardziej znakomitych i cenionych twórców XX i XXI wieku.

Wczorajsze spektakularne otwarcie targów stanowiło dobrą prognozę na kolejne dni wydarzenia. Już pierwsze minuty pokazu obfitowały w wybitne wyniki cenowe. Najlepszymi wynikami zasłynęły: rzeźba Lynn Chadwick ‘Stairs’, która została sprzedana za ponad 1.5 mln dolarów, praca Keith Haringa ‘T.c.’ (Dog)  za 1.2 mln dolarów oraz ‘Mental Landscape’  w wykonaniu Tony’ego Cragga –  sprzedany  za 500,000 tys. dolarów; dzieło Guenthera Ueckera w postaci gwoździa na kawałku drewna osiągnęło 480,000 tys. dolarów. Wszystkie prace reprezentowane były przez galerie, które je wystawiały.  Nie sposób wymienić wszystkich prac, które znalazły nowych właścicieli, co świadczy o tym, że huczne otwarcie zdecydowanie można uznać za bardzo udane.

Warto dodać, że w dalszym ciągu większym zainteresowaniem cieszyły się prace artystów mających już swoją pozycję na rynku sztuki, być może wynika to z ciągle nieustępującego kryzysu ekonomicznego. Prace uznanych twórców stanowią niewątpliwie dobrą inwestycję.

Od lat targi Art Basel Miami Beach, poza kolekcjonerami z zamiłowania, przyciągają wiele znanych postaci świata mediów, szukających głównie uwagi. Z tego względu przez niektórych nazywane są one cynicznie ‘targami próżności’.

Źródło: artdaily.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.