szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Wystawa malarstwa na kanwie książki „Z galerii sensów”

05.12.2011

Magazyn

Wystawa malarstwa, przygotowana na kanwie książki Janusza Jaremowicza „Z galerii sensów”, odbywa się równolegle w dwóch warszawskich galeriach: aTAK i Salon Akademii.

Janusz Jaremowicz (1940-2009) należał do grona najbardziej znanych polskich krytyków sztuki. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był publicystą (jego teksty ukazywały się m.in. w „Literaturze”, „Polityce”, „Res Publice”), eseistą, redaktorem w pismach, wydawnictwach i telewizji.

Zbysław Marek Maciejewski, Pocałunek, 1979, akryl na płótnie, 137 x 200 cm

Książka Jaremowicza „Z galerii sensów”, wydana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej w 2010 roku, zawiera kilkadziesiąt tekstów o takich artystach, jak Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski, Władysław Hasior, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jacek Sienicki i wielu innych.

Jaremowicz w ostatnich latach życia sympatyzował z Galerią aTAK, śledził jej wystawiennicze i wydawnicze poczynania. Z warszawską Akademią Sztuk Pięknych pozostawał w stałych, profesjonalnych kontaktach i w przyjaźniach z największymi jej postaciami od kilku dziesięcioleci. Nieprzypadkiem więc to te dwie instytucje stoją za wystawą „Przenikania”.

– Malarze, obecni na niej swymi pracami, należą do wybranego grona spośród bohaterów książki, których wypowiedziom artystycznym Janusz Jaremowicz poświęcał wnikliwą uwagę – mówi Magdalena Sołtys, redaktorka książki „Z galerii sensów” i autorka koncepcji wystawy „Przenikania”.

Na wystawach można zobaczyć prace takich artystów, jak m. in. Józef Czapski, Stefan Gierowski, Jan Lebenstein, Zbysław Marek Maciejewski, Artur Nacht-Szamborski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jacek Sienicki, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin.

Otwarcie: 7 grudnia 2011, godz. 18:00 (Galeria Salon Akademii) i 19:00 (Galeria aTAK).
Wystawa czynna do 21 stycznia 2012.

Galeria Salon Akademii
Galeria aTAK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.