szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Wystawa malarstwa na kanwie książki „Z galerii sensów”

05.12.2011

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Wystawa malarstwa, przygotowana na kanwie książki Janusza Jaremowicza „Z galerii sensów”, odbywa się równolegle w dwóch warszawskich galeriach: aTAK i Salon Akademii.

Janusz Jaremowicz (1940-2009) należał do grona najbardziej znanych polskich krytyków sztuki. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był publicystą (jego teksty ukazywały się m.in. w „Literaturze”, „Polityce”, „Res Publice”), eseistą, redaktorem w pismach, wydawnictwach i telewizji.

Zbysław Marek Maciejewski, Pocałunek, 1979, akryl na płótnie, 137 x 200 cm

Książka Jaremowicza „Z galerii sensów”, wydana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej w 2010 roku, zawiera kilkadziesiąt tekstów o takich artystach, jak Tadeusz Dominik, Jan Dobkowski, Władysław Hasior, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jacek Sienicki i wielu innych.

Jaremowicz w ostatnich latach życia sympatyzował z Galerią aTAK, śledził jej wystawiennicze i wydawnicze poczynania. Z warszawską Akademią Sztuk Pięknych pozostawał w stałych, profesjonalnych kontaktach i w przyjaźniach z największymi jej postaciami od kilku dziesięcioleci. Nieprzypadkiem więc to te dwie instytucje stoją za wystawą „Przenikania”.

– Malarze, obecni na niej swymi pracami, należą do wybranego grona spośród bohaterów książki, których wypowiedziom artystycznym Janusz Jaremowicz poświęcał wnikliwą uwagę – mówi Magdalena Sołtys, redaktorka książki „Z galerii sensów” i autorka koncepcji wystawy „Przenikania”.

Na wystawach można zobaczyć prace takich artystów, jak m. in. Józef Czapski, Stefan Gierowski, Jan Lebenstein, Zbysław Marek Maciejewski, Artur Nacht-Szamborski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jacek Sienicki, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin.

Otwarcie: 7 grudnia 2011, godz. 18:00 (Galeria Salon Akademii) i 19:00 (Galeria aTAK).
Wystawa czynna do 21 stycznia 2012.

Galeria Salon Akademii
Galeria aTAK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.