szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa „Raj nieutracony, czyli o ogrodach”

05.12.2011

Magazyn

„Raj nieutracony, czyli o ogrodach” to wystawa ukazująca rolę ogrodów w kulturze europejskiej w ujęciu estetycznym i filozoficznym – począwszy od wyobrażeń rajskiego ogrodu, poprzez ogrody jako miejsca szczególne, aż po wyjaśnienie symboliki ogrodu i jego elementów.

Równocześnie wystawa ma na celu przybliżenie zjawiska śląskiej i polskiej plastyki nieprofesjonalnej, charakterystycznego ale bardzo złożonego elementu kultury egalitarnej, obejmującego między innymi sztukę naiwną, sztukę intuicyjną  jak i outsider ar. Zjawiska, którym zainteresowanie przechodzi obecnie swój renesans.

Marek Idziaszek, Objawienie, wł. Muzeum Śląskie w Katowicach

Służący za kanwę wystawy ogród w tradycji i zbiorowej wyobraźni odbierany jest jako miejsce magiczne, miejsce będące zarazem kolebką rodzaju ludzkiego, jak i obiecaną arkadią. Nic zatem dziwnego, że jako tak pojęta przestrzeń metafizyczna posiada bogatą symbolikę odnoszącą się do bardzo wielu obszarów ludzkiego życia i tożsamą w wielu kulturach. Od tysiącleci ogród wpisany jest w historię człowieka i niemalże wszystkich dziedzin jego życia – od literatury, muzyki i sztuk plastycznych, po rzeczywistość dnia codziennego. Rozbudza także wyobraźnię i często staje się tematem dzieł plastycznych.

Piotr Chmielarski, Gorgonie, 2007, olej na płycie

Scenariusz wystawy oparty został przede wszystkim na prezentacji najbardziej znanych  twórców samorodnych, zarówno tych związanych ze Śląskiem, jak i najciekawszych autorów reprezentujących inne regiony Polski. Pokazane zostaną zatem inspirowane zainteresowaniami teozoficznymi ogrody wyobraźni urodzonego w Katowicach, a zmarłego w Bydgoszczy Teofila Ociepki, przepełnione symboliką dalekiego wschodu ogrody miłości Erwina Sówki, którego twórczość znana jest i ceniona zarówno w Polsce jak i zagranicą. Ponadto pokazany będzie ujęty w bajkowej stylizacji cykl ogrodów przepełniony symboliką o głębokiej wymowie filozoficznej, których autorem jest najwybitniejszy polski grafik intuicyjny – Jan Nowak. Nie zabraknie także przedstawień ogrodów przydomowych, miedzy innymi tych charakterystycznych dla katowickiego osiedla Giszowiec, które zgodnie z zamierzeniem projektantów już na początku XX wieku spełniało postulaty architektonicznego „miasta-ogrodu”, a którego niezrównanym dokumentalistą był mieszkający tam malarz Ewald Gawlik. Innym ciekawym elementem wystawy będzie prezentacja zjawiska powoli zanikającego, a mianowicie ogródków działkowych. O ogrodzie jako miejscu świętym, miejscu spotkania z bogiem, miejscu objawień opowiadać będą między innymi obrazy Marka Idziaszka (mistrza malarstwa na szkle) i Marianny Wiśnios. Wystawa ta jednak nie byłaby pełna, gdyby nie prezentowała prac najsłynniejszego polskiego piewcy ogrodów – Bazylego Albiczuka mieszkającego Dąbrowicy Małej koło Białej Podlaskiej. Człowieka rozmiłowanego w ogrodach i tworzącego je zarówno na płótnach, jak i wokół swojego domu.

Danuta Orzechowska-Babel, Ogród radości, 2011, olej na płótnie, wł. Stanisław Gerard Trefoń

Mamy nadzieję, że ukazując fenomen ogrodu, odnosząc się zarówno do jego archetypu, jak i jego roli w życiu człowieka przez pryzmat wyobraźni twórców posługujących się często odmienną od sztuki wysokiej estetyką, uda nam się rozbudzić zarówno zainteresowanie bogactwem zjawiska plastyki nieprofesjonalnej w Polsce, jak i skłonić do zadumy nad pięknem otaczającej nas przyrody.

Erwin Sówka, Moja lauba, wł. Muzeum Śląskie w Katowicach

Źródło: Muzeum Śląskie w Katowicach

Termin wystawy: 16.12.2011 – 26.02.2012
Muzeum Śląskie w Katowicach

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.