szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Zagadka obrazu Rembrandta rozwiązana

06.12.2011

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Źródło: Muzeum Rembrandta w Amsterdamie

Obraz, do tej pory uważany za kopię obrazu Rembrandta, został uznany za dzieło autorstwa samego mistrza.

 Jeszcze do niedawna sądzono, że portret ‘Old Man with a beard’ to nic innego, jak kopia obrazu Rembrandta wykonana na podstawie wcześniejszego portretu mistrza przez jednego z jego uczniów. Jak się jednak okazuje, badania przeprowadzone przez grupę ekspertów stwierdzają, że obraz ten został namalowany przez samego Rembrandta.

Poza charakterystycznymi dla malarza elementami, które wyraźnie wskazywały na oryginalność dzieła, eksperci przeprowadzili szereg zabiegów mających na celu potwierdzenie zaistniałego przypuszczenia. Dzięki najnowszej technologii, prześwietleniu rentgenowskiemu,  obraz został zbadany pod względem wiarygodności. Badania nie pozostawiły żadnych wątpliwości- obraz to twórczość  wielkiego mistrza.

Pod postacią prezentującą starszego mężczyznę, zidentyfikowano dużo młodszego mężczyznę bez brody mającego na głowie beret- obraz, który bez wątpienia przypomina twórczość Rembrandta. Wszystko wskazuje na to, że obraz stanowiący pierwszą płaszczyznę to niedokończony autoportret artysty,  którego ostateczna forma została zweryfikowana przez samo życie.

Źródło: Muzeum Narodowe w Sztokholmie

Obraz jest obecnie własnością prywatnego kolekcjonera, który wyraził chęć oddania go muzeum Rembranthuist w Amsterdamie w celu zorganizowania wystawy dla szerszej rzeszy miłośników prac Rembrandta. Wystawa planowana jest na maj 2012 roku.

Źródło: telegrach.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.