szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rysunek: 10 najlepszych wyników aukcyjnych na świecie

12.12.2011

Rekordy aukcyjne, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Jean-Michel Basquiat Eroica I

Kompozycje linii na płaszczyźnie w postaci rysunku nie od dziś cieszą się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów sztuki. Mimo, że technika ta wypada nieco gorzej na tle innych form sztuki, biorąc pod uwagę wyniki aukcyjne, to i tak od lat znajduje aprobatę wśród miłośników sztuki.

Najwyższe ceny osiągają w dalszym ciągu rysunki wielkich, znanych twórców, tak też światowy rekord należy do pracy Raphaela ‘Head of a Muse’, która w 2009 roku osiągnęła cenę 42,7 mln dolarów podczas aukcji w Domu Aukcyjnym Christie’s. Wyniki jakie przyniósł rok 2011 pokazują, że 57% sprzedanych rysunków nie przekroczyło kwoty 5,000 tys. dolarów.

Co cieszy, to coraz większe zainteresowanie pracami z okresu powojennego oraz twórców współczesnych. Jak pokazują wyniki aukcyjne z ostatnich 6 lat w cenie są głównie rysunki artystów z Chin- ich prace stanowią aż 8 z 10 najlepszych wyników aukcyjnych!

10 najlepszych wyników aukcyjnych – rysunek współczesny

Źródło: artprice.com

Do twórców, którzy zawładnęli rankingiem niewątpliwie należy Guogiang CAI, który uplasował się w nim na pierwszej pozycji dzięki swojej serii 14 rysunków – ‘Untitled’, która w 2007 roku podczas aukcji w Hong Kongu  zatrzęsła  światem rysunku uzyskując cenę 8,4 mln dolarów. Wyniku tego nie zdołały podbić pozostałe sukcesy aukcyjne artysty, mianowicie sporych wymiarów fresk ‘Man, Eagle and Eye in the Sky: People’ sprzedany za niecałe 2 mln dolarów oraz rysunek tuszem ‘Project for Extraterrestrails No.10, Project to Extend the Great…’, który osiągnął cenę 2.3 mln dolarów w 2008 roku.

Warto dodać, że mimo światowego zainteresowania dziełami Guogiang CAI, to właśnie kolekcjonerzy z Azji stanowią 68% nabywców prac artysty.

Nieznany do tej pory poza rynkiem lokalnym – Chunxi Liu, stanowi ewenement powyższego rankingu. Wyróżnia się on nie tylko ze względu na swoją twórczość, która jest niezwykle wysoko ceniona na rynku azjatyckim, ale również na swój młody wiek- zaledwie 30-letni artysta zapisał się w historii Domu Aukcyjnego Beijing CNTC Auction uzyskując ze sprzedaży swoich 4 prac łączną kwotę opiewającą na ponad 13 mln dolarów. Dzieła, które zostały docenione to ‘Divinity’ (3,3 mln dolarów), ‘Animals and Lotus’, ‘Animals’ oraz ‘Guanyin Goddes’.

Prekursor graffiti – Jean-Michel Basquiat, zawdzięcza uzyskaną pozycję w rankingu swojemu rysunkowi ‘Eroica I’, który podczas aukcji w Nowym Yorku osiągnął jeden z lepszych wyników uzyskanych przez rysunki artysty – 5,2 mln dolarów. Należy jednak wspomnieć, że wynik ten jest  16 pod względem ceny najlepszym wynikiem  jaki uzyskały wszystkie prace artysty do dnia dzisiejszego.

Artystka pochodząca z Etiopii – Julie Mehretu , której wyjątkowe prace można było podziwiać podczas wystawy zorganizowanej w Guggenheim Museum w Nowym Yorku w 2010 roku, zapisała się w rankingu na szóstej pozycji po tym jak jej praca ‘The Seven Acts of Mercy’ została sprzedana za 2 mln dolarów na zeszłorocznej aukcji w Sotheby’s w Nowym Yorku.

Listę najlepszych twórców rysunku współczesnego zamyka kolejny chiński artysta – Xiao Lin. Zbiór 108 rysunków ‘Figures’, został sprzedany podczas aukcji zorganizowanej przez Zhong Hong Xin International Auction Co, Beijing za kwotę przekraczającą 2,3 mln dolarów. Jednak Xiao Lin to w dalszym ciągu artysta pozostający znany głównie na azjatyckim rynku sztuki.

Wyniki aukcyjne osiągnięte przez najlepszą dziesiątkę ostatnich paru lat nijak mają się do średniej ceny aukcyjnej osiąganej przez ponad 57% wszystkich rysunków wystawianych na aukcjach, czyli 5,000 tys. dolarów. Być może świadczy to o wzroście zainteresowania formą sztuki jaką jest rysunek. To, co można stwierdzić na pewno, to rosnący popyt na dzieła wykonane techniką rysunku w krajach azjatyckich.

Na podstawie:  artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.