szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Spektakularna aukcja antyków z Azji w Paryżu

22.12.2011

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Aukcja poświęcona historycznym dziełom sztuki z Azji w Sotheby’s w Paryżu zatrzęsła rynkiem kolekcjonerskim dając łączny dochód ze sprzedaży w kwocie 12.45 mln euro.  Wynik aukcji był potwierdzeniem ogólnoświatowego zainteresowania dziełami pochodzenia azjatyckiego a przy tym dowodem na to, że Paryż stanowi idealne miejsce do sprzedaży owej sztuki.

Zdecydowanym liderem podczas aukcji okazała się szafka z osiemnastego wieku składająca się z czterech paneli przedstawiających wizerunek smoka, niegdyś należąca do Cesarza Qianlonga. Wyjątkowa szafka o charakterystycznych żłobieniach w drewnie, przypisanych kiedyś tylko meblom robionym dla cesarzy, wywołała burzliwą licytację i ostatecznie trafiła do kolekcjonera, który gotów był za nią zapłacić 2,528,750 euro. Na cenę wpłynęła niewątpliwie historia drzemiąca w każdym z drewnianych elementów unikatowej szafki.

Źródło: artdaily.com

Chińska porcelanowa waza dynastii Qing była kolejnym przedmiotem, który wywołał burzliwą licytację. Do  ceny jaką osiągnęła przyczyniły się na pewno ornamenty ze złota oraz fakt, że kiedyś stanowiła własność cesarza Qianlonga. Niezwykle dobrze zachowany stan, rzadko spotykany okaz oraz znaczenie historyczne- wszystko to rzutowało na finalna cenę jaka osiągnęła na aukcji w Sotheby’s- 960,750 euro.

Przedmioty, które znalazły się na aukcji charakteryzowała spora różnorodność jak i fakt, iż wiele z nich wywołało niesłychane emocje wśród licytujących. Wielu z nich chcąc wejść w posiadanie unikatowego cuda z Azji brało udział w naprawdę zaciętych pojedynkach. Do jednej z takich aukcji należała szafka wykonana z ponadczasowego drewna huanghua, której oryginalność przysporzyła spore zainteresowanie licutujących, co naturalnie przełożyło się na wynik aukcyjny w postaci 696,000 euro.

 Nie lada kąsek dla kolekcjonerów stanowił również niebieski porcelanowy talerz dynastii Ming  przechwycony za 540,750 euro.

Biorąc pod uwagę ilość momentów powodujących skoki ciśnienia u licytujących oraz osiągnięte przez przedmioty ceny, aż nie chce się wierzyć, że aukcja ta miała miejsce w Paryżu. Jak widać sztuka z Azji wkracza na europejski rynek z coraz większym impetem.

Źródło: artdaily.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.