szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rzeźba Barbary Hepworth zniknęła z londyńskiego parku

27.12.2011

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

 Ponad 40-letnia, sporych rozmiarów rzeźba wykonana z brązu autorstwa Barbary Hepworth zniknęła w  ubiegłym tygodniu z londyńskiego parku Dulwich.  Dzieło ‘Two Forms (Divided Circle)’ prawdopodobnie zostało skradzione przez złodziei coraz częściej polujących na metale typu: ołów, miedź oraz brąz.

Barbara Hepworth, Two Forms, Źródło: Southwark Council/PA

Rzeźba wywołująca od 1970 roku zachwyt u spacerujących po parku stanowiła jego główną atrakcję. Co więcej, zakupione przez władze Londynu w 1969 roku dzieło od lat stanowiło także kolejny punkt dla odwiedzających położoną nieopodal Galerię Dulwich Picture.

Zniknięcie rzeźby wywołało gorącą debatę wśród władz miasta Londynu doświadczających ostatnio licznych kradzieży dzieł sztuki z miejsc publicznych. Podobna kradzież miała miejsce ponad miesiąc temu kiedy, także z dzielnicy Southwark, zniknął pomnik z brązu przedstawiający znanego reformatora dra Alfreda Saltera. Wartość posągu  ‘Dr Salter’s Daydream’  cieszącego się zainteresowaniem od 1991roku szacowana była na 17,500 funtów. Wyjątkowa rzeźba prezentująca doktora Saltera siedzącego na ławce oraz machającego do swojej córki Joyce i jej kota stanowiła niemalże integralną część miejsca, w którym się  znajdowała. Niestety zainteresował się nią ktoś kto dostrzegł w niej inny potencjał…

Wartość rzeźby ‘Two Forms (Divided Circle)’ znacznie przekracza wartość dotąd nieodnalezionego posągu dr Saltera- wyceniana jest  na kwotę 500,000 funtów. Tutaj można  zadać sobie pytanie ile warte będą oba dzieła po przetworzeniu ich na inną formę. Ile warta będzie zagubiona w trakcie obróbki wartość sentymentalna i artystyczna nikt nie jest w stanie przewidzieć. Najbardziej chyba zastanawia fakt, dlaczego żadne z dzieł nie było monitorowane przez system CCTV tak popularny w miejscach publicznych w Londynie…

Źródło informacji: guardian.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.