szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Fragment” – wystawa Mirosława Bałki w Berlinie

28.12.2011

Magazyn

Wystawa „Fragment” w Akademie der Künste koncentruje się na pracach wideo, stworzonych przez Mirosława Bałkę w latach 1998-2010.

Instalacje i rzeźby Mirosława Bałki są bardzo dobrze znane na całym świecie. Pokazywano je m.in. na Biennale w Wenecji, podczas Documenta w Kassel, a ostatnio także w Tate Modern w Londynie i Museo Reina Sofia w Madrycie. Krytycy sztuki zwracają często uwagę, że w pracach Bałki dochodzi do głosu zbiorowe historyczne doświadczenie Polaków oraz pamięć zbrodni dokonanych na ludzkości w XX wieku. Ich przekaz jest uniwersalny.

Mirosław Bałka, BlueGasEyes, fragment wideoinstalacji, 2004, Gladstone Gallery, Nowy Jork i Bruksela

Berlińska wystawa koncentruje się na projekcjach wideo z lat 1998-2010, z których artysta tworzy instalacje, przypisując ulotnemu filmowemu medium konkretne miejsce i obdarzając je przestrzennym kontekstem.

Jedną z pokazywanych prac jest wideo „BlueGasEyes” (2004). Przedstawia kręgi utworzone przez ogień palący się na kuchence gazowej. Delikatne drżenie niebieskich płomieni ma niemalże hipnotyczne działanie. Piękno tego obrazu miesza się jednak z sykiem gazu, który z perspektywy historii XX wieku, nie jest już czymś niewinnym.

Wiele z prezentowanych materiałów filmowych to zarejestrowane fragmenty rzeczywistości. Nie spełniają one jednak wymogów, które można by formułować wobec filmu dokumentalnego. Zawierają za to zagadkowy i poetycki pierwiastek. Z małych, nienarracyjnych elementów powstają obrazy o wielkiej intensywności, których tematem są podstawowe ludzkie doświadczenia, lęki i nadzieje. Podobnie jak w przypadku rzeźb artysty także w tych pracach kluczową rolę odgrywa historia miejsca, w jakim powstały.

Wystawa „Fragment” została przygotowana we współpracy z CSW Zamek Ujazdowski i miastem Warszawa z okazji Polskiej Prezydencji w UE 2011. Ekspozycja jest nieco zmienioną wersją wystawy pokazywanej na początku 2011 roku w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Na przełomie października i listopada 2011 ma swoją premierę także książka „Mirosław Bałka. Fragment” zawierająca eseje m.in. Zygmunta Baumana, Juliana Heynena i Marka Goździewskiego, wydana przez CSW Zamek Ujazdowski oraz Instytut Adama Mickiewicza.

[vsw id=”xm8536_miroslaw-balka-fragment-akademie-der-kunste-berlin_creation” source=”dailymotion” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Czas: do 8 stycznia 2012.

Miejsce: Akademie der Künste, Pariser Platz 4, 10117 Berlin.

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.