szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Lego Zbigniewa Libery sprzedane

01.01.2012

Magazyn

W dniu 30 grudnia 2011 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie sfinalizowało zakup pracy „Lego. Obóz koncentracyjny” (1996) Zbigniewa Libery – jednego z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej. Muzeum odkupiło pracę od norweskiego kolekcjonera sztuki za wynegocjowaną uprzednio kwotę 55.000 euro, czyli 245.025 złotych, z czego 153.320 złotych to darowizna od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Działające od 2009 roku Towarzystwo w grudniu 2011 roku ogłosiło zbiórkę publiczną na zakup słynnej pracy Zbigniewa Libery – tą drogą zebrało 103.320 złotych, pozostałe 50.000 złotych to darowizna ze środków własnych Towarzystwa. Wspieranie kolekcji sztuki powstającego Muzeum to jedno ze statutowych celów Towarzystwa – pierwszym dziełem, zakupionym przez Towarzystwo do zbiorów Muzeum był rysunek Andrzeja Wróblewskiego z 1956 roku, o znamiennym tytule „Muzeum”. Pracę jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku Towarzystwo zakupiło za 50.000 złotych w grudniu 2009 roku.

„Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery zostanie zaprezentowane podczas planowanej na drugą połowę 2012 roku wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Listę prac zgromadzonych przez Muzeum od chwili powstania w 2005 roku do grudnia 2011 roku, można oglądać, wraz z ilustracjami i opisami na stronie internetowej Muzeum w zakładce „kolekcja”.

Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.