szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Polska sztuka współczesna na Lotnisku Chopina

06.01.2012

Magazyn

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zaprosiło dwie warszawskie instytucje – Muzeum Narodowe oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki – do zaprezentowania polskiej sztuki szerokiemu gronu odbiorców. Cykl wystaw rozpoczyna pokaz przygotowany przez Zachętę, poświęcony Warszawie w dziełach współczesnych artystów wizualnych.

Kobas Laksa, Świątynia handlu, fotomontaż z cyklu Budynków życie po życiu, 2008, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

„Warszawa zachęca” obejmuje dzieła z aktualnej kolekcji Zachęty, tworzonej systematycznie od lat 90. XX wieku. Zbiory te składają się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych niegdyś w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Pokazywana na Lotnisku Chopina wystawa to prace o Warszawie i z Warszawą w tle.

Joanna Rajkowska, Złoto i srebro, 2008, wideo, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Historię Warszawy dokumentują fotografie Leonarda Sempolińskiego z lat 50., na których widać budynki tworzące najstarszą część miasta oraz te wówczas budowane, dziś należące do kanonu architektonicznego stolicy. Do historii odwołuje się także sentymentalna podróż ukazana w filmie Joanny Rajkowskiej.

Wielkoformatowe futurystyczne fotomontaże Kobasa Laksy ukazują wizje przyszłego życia i nowe funkcje współczesnych warszawskich gmachów uwiecznionych na fotografiach Nicolasa Grospierre’a. W pracach Edwarda Dwurnika oraz Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi zobaczyć można szczególny, częściowo socjologiczny portret konkretnych miejsc w Warszawie takich jak Zachęta czy budynek YMCA.

Aneta Grzeszykowska, Jan Smaga, YMCA, 2005, cyfrowy wydruk fotograficzny, drewno, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

W filmie Roberta Kuśmirowskiego jedna z najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych warszawskich ulic – Krakowskie Przedmieście – jest tłem dla performansu, ale odgrywa też ważną rolę ruchliwej miejskiej arterii. Podobnie dzieje się w pracy Rafała Jakubowicza, której przestrzenią stały się współczesne sale wystawowe Zachęty.

Edward Dwurnik, Zachęta, 1992, olej, płótno, kolekcja Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Otwarcie: 11 stycznia 2012, godz. 12:00.
Wystawa czynna do 11 marca 2012.

Miejsce: Lotnisko Chopina, Warszawa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.