szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza miłośników ambitnego kina

09.01.2012

Magazyn

Już w lutym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przejdzie metamorfozę i pokaże się publiczności od zupełnie nowej strony jako przestrzeń kinowa dla wszystkich miłośników ambitnego kina.

W programie Kinomuzeum znajdą się zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. Kinomuzeum rozpocznie swoją działalność premierowym pokazem Wstydu Steve’a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Kadr z filmu „Wstyd” w reż. Steve’a McQueena, Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W ofercie filmowych nowości znajdą się również najnowsze dzieła takich twórców jak Miranda July (Przyszłość), Jan Švankmajer (Przeżyć swoje życie), Todd Solondz (Czarny koń), Wilhelm Sasnal (Z daleka widok jest piękny), Wojciech Smarzowski (Róża), Phil Mulloy (Goodbye Mister Christie) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego Na samym dnie.

Ponadto dla wszystkich poszukujących nowych doświadczeń audiowizualnych, przewidziano specjalne pokazy w następujących kategoriach: Artist Moving Image, Kolekcja, ReForma oraz Curating Cinema.

Pod hasłem Artist Moving Image zaprezentowane zostaną niepokazywane wcześniej w Polsce filmy artystów takich jak Anri Sala, bracia Chapman, Jeremy Deller czy Damián Ortega, a w ramach bloku Kolekcja przegląd prac artystów, którzy trafili do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Laurel Nakadate, Jonathana Horowitza, Duncana Campbella.

Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami i artystami oraz specjalne pokazy z cyklu ReForma mające na celu inicjować dyskusje na temat formalnego wymiaru polskiego kina.

W programie Curating Cinema przewidziano między innymi: Vorspannkino – specjalny pokaz Susanne Pfeffer na temat sztuki zjawiskowych tytułów oraz napisów początkowych w filmie, wykład kuratora Thomasa Bearda z Light Industry New York na temat niedokończonych filmów oraz specjalny pokaz Stuarta Comera, kuratora filmu z Tate Modern Gallery o awangardowej artystce Lis Rhodes.

W piątek, 3 marca 2012 roku odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli archiwum gromadzącego polskie filmy eksperymentalne i sztukę wideo (około 600 tytułów) otwartego dla wszystkich w domenie publicznej. Z tej okazji artysta Józef Robakowski i kurator Muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie artystycznym od lat dwudziestych do dziś.

Otwarcie Kinomuzeum oraz internetowej Filmoteki stanowi kontynuację działań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie związanych z Nagrodą Filmową PISF i Muzeum przyznawaną raz do roku artyście z pola sztuk wizualnych na realizację filmu fabularnego. Jej druga edycja zostanie ogłoszona już w lutym, w ramach Kinomuzeum.

Wszystkie te inicjatywy budują program filmowy Muzeum nastawiony na intensyfikacja dialogu pomiędzy kinem a sztuką, pomiędzy środowiskiem filmowym a artystycznym.

Z okazji uruchomienia Kinomuzeum w hallu wejściowym Muzeum zawiśnie neon legendarnego warszawskiego kina Skarpa, rozebranego pod budowę apartamentowca w 2008 roku. W kinie Skarpa, otwartym w 1960 roku, odbywały się najważniejsze premiery filmów polskich (m.in. „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy) i zagranicznych. Projektantem kina, jak i znajdującego się w zbiorach Muzeum neonu, był wybitny architekt Zygmunt Stępiński, współautor projektów powojennej odbudowy Warszawy, m.in. Trasy W-Z i ulicy Nowy Świat.

Na wszystkie spotkania, filmy i pokazy wstęp bezpłatny.

3 lutego – 3 marca 2012

Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.