szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zrujnowała obraz warty 30 milionów dolarów

09.01.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Każdy artysta marzy, aby jego dzieła budziły w widzach silne emocje. Jednak reakcja Amerykanki Carmen Tisch na obraz Clyfforda Still’a przyprawia o niedowierzanie. Kobieta została oskarżona o zniszczenie dzieła wartego ponad 30 milionów dolarów.

Źródło: Muzeum Clyfforda Stilla

Carmen Tisch odwiedziła muzeum poświęcone Clyfford’owi Still’owi 29 grudnia 2011 roku. Oglądając wystawę natrafiła na 1957-J-nr. 2, czyli jeden z najwspanialszych obrazów znajdujących się w placówce. Zgodnie z raportem naocznych świadków, w pewnym momencie kobieta zaczęła drapać dzieło, uderzać w nie, aż w końcu zdjęła spodnie i ocierała o powierzchnię obrazu pośladkami. Zwieńczeniem tego niezrozumiałego aktu, było częściowe zsunięcie pracy na podłogę i usiłowanie oddania na nią moczu. Jak zbadali eksperci, ekskrementy nie trafiły na szczęście na powierzchnię malowidła, jednak całkowity koszt przywrócenia płótna do dawnej świetności szacuje się na około 10 tysięcy dolarów. Nikt nie potrafi dokładnie określić, dlaczego Carmen Tisch zareagowała w tak nieprzewidziany sposób na widok obrazu. Jak twierdzi sama oskarżona, była wówczas pijana.

 Abstrakcyjno-ekspresjonistyczne, mierzące  9 i pół metra szerokości i 13 metrów wysokości dzieło oddano do renowacji. Tymczasem Carmen Tisch została oskarżona o przestępstwo o charakterze karnym i musi zapłacić 20 tysięcy dolarów odszkodowania.

 Uroczyste otwarcie Clyfford Still Museum nastąpiło w listopadzie 2011 roku. Artysta, choć nie tak dobrze znany jak Jackson Pollock, jest jednym z liderów generacji abstrakcyjnych ekspresjonistów. Still zmarł w 1980 roku, zaś po jego śmierci, żona malarza jeszcze długo współpracowała z rodzinną miejscowością Denver, starając się odpowiednio zabezpieczyć jego twórczość. Zmarła w 2005 roku i tym samym całą kolekcję obrazów Stilla przekazała miastu. Cztery z prac artysty zostały sprzedane w ubiegłym roku na aukcji za 114.000.000 dolarów, w celu zasilenia poświęconego mu muzeum.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora i Wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.