szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Galeria Entropia: Prawda i fikcja według Seleny Kimball

10.01.2012

Magazyn

Selena Kimball jest amerykańską artystką mieszkającą i pracującą w Nowym Jorku. Tworzy kolaże, rysunki, fotografie. Fascynują ją dokumenty archiwalne, ilustrowane opowieści, stare ryciny, genealogie.

Uważając, że sama historia począwszy od Herodota jest miksturą prawdy i fikcji, Selena Kimball rozwija własne, subiektywne narracje wychodzące od faktów historycznych, społecznych, literackich i przetwarza je w rozbudowane kolaże, zbiory archiwów, instalacje site-specific /np. cykle „Boska komedia” i „Piekło” Dantego na podstawie ilustracji Gustawa Dore’a (1905), „Nowy świat” na podstawie Johna Stoddarda/.

W 2004 roku artystka rozpoczęła współpracę z Agnieszką Taborską, polską pisarką i krytyczką sztuki, czego efektem jest m.in. niezwykła, surrealistyczna książka „Senny żywot Leonory de la Cruz” z ilustracjami jej autorstwa (Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria 2004, 2011).

Wystawa „Rzeczy, które pojawiają się i znikają” jest pomyślana jako instalacja łącząca różne obiekty i media. Zawiera m.in. najnowszy cykl wielkoformatowych kolaży „Fenomeny materializacji” oparty na dokumentacji fotograficznej z wydanej na pocz XX w. książki barona von Schrenck-Notzinga o zjawiskach spirytystycznych, serię intrygujących fotografii z projektu „Archiwum znikających zdarzeń” oraz kolaż, który powstawał z fragmentów codziennych wydań New York Timesa w przeciągu kilku miesięcy / „Sometime from mid February to early June”/

W sobotę 14.01.2012 o godz.17.00 zapraszamy na spotkanie z artystką, na którym m.in. zostanie przedstawiona książka „Senny żywot Leonory de la Cruz”, film animowany M. Giżyckiego i J. Backera pod tym samym tytułem, a także inne prace.

Selena Kimball

RZECZY, KTÓRE POJAWIAJĄ SIĘ I ZNIKAJĄ

13.01 – 03.02.2012

otwarcie: 13.01.2012 godz. 18:00 | piątek

Źródło: Galeria Entropia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.