szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Bunkier Sztuki: Interaktywna podróż z Kingą Arayą

11.01.2012

Magazyn

Wystawa w krakowskim Bunkrze Sztuki opowiada o podróży artystki śladami jej patronki – św. Kingi.

Kinga Araya, "Salty Feet: Passeggiate Romane", 2011, kadr wideo, fot. Bunkier Sztuki

„Walking with Kinga” nawiązuje do rozwijanej od wielu lat przez Kingę Arayę metody „spacerowania i rozmawiania” (walking and talking). W założeniu projekt ten jest działaniem interkulturowym, które obejmuje swoim zasięgiem miejsca we Włoszech, w Polsce i na Węgrzech związane z historią św. Kingi i samej artystki.

W trakcie półtorarocznych przygotowań do wystawy artystka przeprowadziła rozmowy z naukowcami, przedstawicielami różnych zawodów. Dyskutowała z mieszkańcami miejsc odmiennych kulturowo i ludźmi posługującymi się różnymi językami. Zgromadziła dokumentację lokalnych kultów i tradycji.

Araya, artystka i historyczka sztuki, łączy aspekt naukowy projektu ze sztukami wizualnymi. Włącza weń akcje w przestrzeni publicznej, prezentacje multimedialne, nagrania wideo i audio, rzeźby i instalacje. Charakterystyczna dla jej działań jest interdyscyplinarna postawa, w której teoria i praktyka, życie i sztuka wzajemnie się przenikają i są w sobie głęboko zakorzenione.

Artystka za punkt wyjścia obrała dzieje swojej patronki św. Kingi. Zbierała świadectwa pamięci o tej postaci. Odwiedzała miejsca związane z jej historią i kultem. Jej losy interpretuje jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce. Legendę św. Kingi na płaszczyźnie refleksji artystycznej łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Artystka podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się, a także brakiem ojczyzny i barierami, jakie stwarza język obcy. Wystawa to rodzaj krytycznej autobiografii Kingi Arai – wizualnej, pisanej i mówionej w językach angielskim, polskim, włoskim i węgierskim.

Kinga Araya jest obywatelką Polski i Kanady. Aktualnie mieszka i pracuje w Rzymie. Studiowała na University of Ottawa, York University w Toronto i Concordia University w Montrealu, gdzie uzyskała stopień doktora na podstawie pracy „Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper”. Kluczową rolę w badaniach, jakie prowadzi artystka odgrywają zagadnienia migracji, podróży i powrotu. Analizuje kondycję człowieka oderwanego od swojego źródła, władającego obcymi językami, podejmującego próby adaptacji.

Wernisaż: 12 stycznia 2012, godz. 18:00.
Wystawa otwarta do 26 lutego 2012

Źródło: Bunkier Sztuki

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.