szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jan Wojnarski – malarstwo, grafika, rysunek

11.01.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne w Polsce

Salon Wystawowy Marchand Desa Unicum zaprasza na wystawę krakowskiego grafika i pejzażysty, ucznia Leona Wyczółkowskiego, profesora ASP w Krakowie, Jana Wojnarskiego.

Wojnarski, Zaryte 1935, Źródło: Desa Unicum

Artysta urodził się w 1879 roku w Tarnowie, zmarł w 1937 w Krakowie. Biografia tego twórcy ściśle wiąże się z historią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie miał możliwość pobierania nauki u tak znakomitych artystów, jak Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski czy Józef Pankiewicz.

Wojnarski, Tor kolejowy w Rabie Niżnej, Źródło: Desa Unicum

Wystawa prezentowana w salonie wystawowym Desy Unicum przy pl. Konstytucji 2 w Warszawie obejmuje olejne i graficzne prace z różnych okresów twórczości artysty oraz jego próby rysunkowe. Gromadzi zestaw intymnych studiów modelek i modeli wykonanych w różnych technikach graficznych i rysunkowych. Prace cechuje lekkość i delikatna kreska, znamionująca umiejętności Wojnarskiego jako rysownika i uważnego obserwatora.

Wojnarski, Studium męskiego aktu, Źródło: Desa Unicum

 Pankiewicz zaszczepił w Wojnarskim fascynację grafiką, która bardzo szybko stała się główną gałęzią twórczości artysty. Praktykował różne techniki graficzne takie jak akwaforta, miedzioryt i litografia. Eksperymentując z nimi uzyskiwał ciekawe rezultaty, w postaci m.in. prac pastelograficznych. Ta twórczość, odniesione liczne sukcesy i zdobyte nagrody, przyniosły mu miano środowiskowego autorytetu, ogólne uznanie i prestiżowe zlecenia państwowe. Równocześnie lata te poświęcił Wojnarski na rozwój katedry grafiki na ASP, przejmując ją po Pankiewiczu i kształcąc liczną grupę grafików.

Wojnarski, Studium dwoch kobiet. Źródło: Desa Unicum

Obraz twórczości artysty dopełnia grupa licznych pejzaży, które malował na małych tekturkach podczas wyjazdów wakacyjnych i zimowych. Były one dla niego powrotem do studenckich poszukiwań prowadzonych pod okiem Stanisławskiego oraz do zabawy kolorem, stosowanym tu szerokimi plamami.

Wystawę można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand Desa Unicum w Warszawie,

Wystawa trwa do 25 stycznia.

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.